16. srpna oslavíme Mezinárodní den rumu. Tento den je skvělou příležitostí k tomu, abyste vyzkoušeli něco nového a výjimečného. Rum Ragan je destilát, který přináší kousek mauricijské exotiky a luxusu do vašich domovů. Díky své jemné chuti bez typického rumového ocasu“ si ho oblíbí nejen muži, ale také ženy.

Z finančníka rumovým blendmasterem

Většina lidí má rum spojený s oblastí Karibiku, ale rum se úspěšně vyrábí i jinde na světě. Jiří Ragan je prvním Čechem, který vyrábí rum na Mauriciu. Původně finančník, který jel na Mauricius na služební cestu, se do této exotické destinace zamiloval natolik, že se rozhodl zůstat a věnovat se výrobě rumu. Jeho značka, Rhum Haute Couture De Ragan, vznikla z jeho osobní vášně. V jeho rodině měla produkce alkoholu tradici – děda i otec vyráběli víno a otec manželky zase pálenku z bílých švestek, belovicu. Rum Ragan již získal stříbrnou medaili na prestižní soutěži The Rum & Cachaça Masters 2024 a stal se prvním českým rumem, který dosáhl takového ocenění.

Rum pro ty, kteří rum nepijí…

Rum Ragan se může pyšnit zlatou barvou lesního medu, která místy přechází až do mahagonu. Vůně je velmi jemná s nádechem dubového dřeva. Chuť je vyvážená, s tóny lískových ořechů, vanilky a dubového sudu, doplněná jemnými náznaky spáleného dřeva. Snad nejvíce charakterizuje chuť popis samotného autora receptury.

„Chtěl jsem primárně vytvořit jemnou chuť, takovou, aby chutnala i mé ženě, ale pokud bych měl popsat tu základní definici jemnosti chuťě, tak v zásadě jsem se snažil vytvořit natolik jemný chuťový výraz, který dokáže oslovit i lidi, kteří rum primárně nepijí a nemají jej rádi. Zní to velmi zvláštně, ale mým cílem bylo opravdu dopřát zážitek z pití rumu i lidem, kteří nemají chuťové buňky natolik zvyklé na rum a přitom hledají něco vyjimečného z kvalitních surovin, co je vyráběno ručně. A to se paradoxně povedlo. Pokud máte jemný typ chuti nikoliv tím myšleno pouze sladký, tak Vám Ragan bude chutnat, ” vysvětluje vizi Jiří Ragan.

To potvrzuje i Samer Selbak ze společnosti Fenixdrinks, která v Česku Ragan distribuuje: „Právě nezvyklá jemnost činí Ragan ojedinělým. Je určený pro muže stejně – jako pro ženy.“

Do konce léta je prodeji první vyrobená šarže a na podzim a Vánoce přijede druhá…

V současné době se dá koupit Ragan z první vyrobené šarže, což představuje posledních pár set kusů. Jiří Ragan vyrobil také druhou šarži, která aktuálně míří do Evropy a bude v prodeji na začátku podzimu 2024.

Mauricijský třtinový destilát je dostupný hned na několika online platformách včetně fenikxdrinks.cz, rohlik.cz a alkohol.cz. Cena za láhev se pohybuje okolo 2000 Kč, což reflektuje jeho luxusní balení a vysokou kvalitu. Rum Ragan najdete také v prestižních pražských restauracích a barech, jako je Červený jelen, Punčochářova restaurace U Matěje, Bugsy’s Bar nebo Public Interest.

Značka Ragan má do budoucna v plánu vyrobit ročně kolem 40 tisíc lahví pro evropský trh a zhruba stejné množství pro trh USA. Pro český trh je v letošním roce určeno 5 až 10 tisíc lahví. Předpokládaný obrat v roce 2024 by měl v Českýé republice dosahovat kolem 20 milionů Kč. V roce 2025, kdy bude prodej zahájen i v ostatních zemích EU, by celkový obrat měl dle odhadů přesáhnout 100 milionů Kč.

Foto: Deragan.com

Komentáře