Bomber, stejně jako třeba trenčkot nebo kapsáčové kalhoty, je typickým příkladem dnes módního kousku, který byl vyroben pro účely armády a pro svoji praktičnost se později zabydlel v civilní módě.
Jak již název napovídá, požadavek na vytvoření něčeho, co dnes označujeme jako bomber, přišel od letců, kteří trávili ve svých letadlech ve vysokých výškách poměrně dost času. Rozkaz zněl jasně. Měla vzniknout teplá bunda, ve které nebudou piloti v kokpitech klepat kosu. Zrodila se tedy bunda ze silné kůže s podšívkou z ovčí vlny, známá jako pilotka. Cesta od ní, přes letecké bundy k bomberu, kterými se dnes pyšní ve výlohách přední světové značky, byla však poměrně dlouhá.
Bunda RAF
Tzv. „Flight Jacket“ má původ už v první světové válce, kde bylo nutné dodat pilotům takovou bundu, jež je bude chránit před větrem, chladem a nepřízní počasí, kterému byli velmi často vystavováni.
Opravdový rozmach této bundy přišel s druhou světovou válkou, kdy se z „Bomber Jacket“ stala bunda, bez které se neobešel žádný pilot. Velkou zásluhu na tom měl vynálezce padáku, Američan Leslie Leroy Irvin. Ten navrhl legendární leteckou bundu z ovčí kůže Irvin RAF, která byla schválena na ministerstvu letectví v roce 1932.
MA-1 bomber
Nylonový bomber v podobě, ve které ho známe dnes, se však poprvé objevil v roce 1950 na druhé straně Atlantiku – proslavila ho americká armáda. Staré typy leteckých bund začaly být nepraktické. S tím jak postupovala technologie, létala letadla do vyšších nadmořských výšek, kokpit se zmenšoval a přibývalo v něm věcí, a objemná kožená bunda, která letcům omezovala pohyb, tak přestala sloužit. Největší problém byl v tom, že pokud letci před nastupováním do letadla zmokli nebo se například v bundě zpotili, ve vysoké nadmořské výšce bunda zmrzla. Na scénu tedy přišel nylon, ceněný pro své izolační a rychleschnoucí vlastnosti. Nylonová letecká bunda byla obohacena o ikonickou oranžovou podšívku a slavná MA-1 byla na světě.
V šedesátých a sedmdesátých letech byly nejoblíbenější olivově zelené, tmavě modré a černé varianty. MA-1 byla vyřazena z armády koncem osmdesátých let. Zapomenuta však rozhodně nebyla a stala se ikonickým znakem několika subkultur (černá varianta „bomberů“ s nabranými rukávy byla v devadesátých letech spjata se skinheady, v posledních letech si ji pro změnu oblíbila hiphopová scéna).
Během 21. století byl tento kousek přepracován tak, aby mohl sledovat rychle se měnící trendy a vyhovoval požadavkům naší doby. Na definitivní vrchol ji vrátil v roce 2014 Raf Simons, který bomber zahrnul do kolekce pro obchodní dům Dior. O rok později se objevila na přehlídkových molech luxusních značek, jako je Alexander Wang, Saint Laurent nebo Rag and Bone. Dnes už tenhle kousek najdete snad v každé kolekci.