John Paul Getty III., vnuk jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších lidí tehdejší doby, se v šestnácti letech stal obětí brutálního únosu. Přišel o ucho a utrpěl trvalé škody jak na duševním, tak i fyzickém zdraví. Tím však jeho trápení ani zdaleka neskončilo.
John Paul Getty III. se narodil movité rodině 4. listopadu 1956 v americkém státě Minnesota. Jeho dědečkem byl John Paul Getty, významný průmyslník a v jedné době dokonce i nejbohatší muž Ameriky. Vše nasvědčovalo tomu, že prvorozený John Paul prožije bezstarostný život v luxusu a přepychu. Opak však byl pravdou.
Šestnáctiletý John Paul byl 10. července 1973 napaden a unesen v Římě italskou mafií. V nelidských podmínkách pak strávil skoro půl roku svého života se zavázanýma očima připoutaný řetězem ke sloupu. Mafie za mladíka požadovala výkupné 17 milionů amerických dolarů, jeho dědeček však pojal podezření, že celý únos byl zinscenován vnukem, aby z něho vylákal peníze. O finance na výkupné pak zámožného průmyslníka požádal i jeho vlastní syn, Getty Jr., ale marně. Nejstarší Getty argumentoval tím, že pokud přistoupí na podmínky únosců, budou v ohrožení i jeho další vnoučata, kterých bylo celkem čtrnáct.
Únosci pak dali jasně najevo, že celou záležitost myslí opravdu vážně. Do redakce jednoho italského deníku přišlo v listopadu den Johnovo uříznuté ucho a vytrhané chomáče vlasů společně s výhružkou. Pokud by do 10 dnů nebyly uhrazeny alespoň 3 miliony dolarů, začnou zasílat i zbylé části mladíkova těla. Rodina se, i přes četné rozepře, nakonec rozhodla peníze za uneseného Johna zaplatit.
15. prosince 1973, krátce po uhrazení požadované částky, nalezli propuštěného Gettyho III. na benzínové stanici poblíž města Lauria. John Paul chtěl poděkovat svému dědečkovi za zaplacení většiny výkupného, ten však odmítl vnukův telefonát přijmout. Policie následně zavřela devět únosců. Většina výkupného však nebyla nalezena a nejvyšší bossové mafiánské organizace byli pro nedostatek důkazů propuštěni.
Už před osudným únosem John Paul holdoval alkoholu a drogám a těžké závislosti právě na alkoholu propadl zanedlouho poté, co opustil svou rodinu. Té začal vyčítat, že ho nechala skoro půl roku brutálně trpět v rukou únosců. Samotná závislost byla z velké části způsobena právě únosci, kteří mladíka neustále opíjeli, aby nedělal příliš velké problémy. I kvůli tomu trpěl nespavostí a paranoiou. Jediné, co mu pomohlo spát a překonat alespoň dočasně svoje problémy, byl právě alkohol.
V této temné etapě svého života potkal německou dívky Giselou Schmidtovou, která nedlouho po začátku jejich vztahu otěhotněla. Rodině oznámil, že si Giselu vezme. Jeho dědeček neváhal ani chvíli a okamžitě vnuka vydědil, zamilovaný pár se tedy rozhodl přestěhovat do Los Angeles. A ačkoliv i díky Gisele s každodenními večírky a nadměrnou konzumací alkoholu a prášků přestal, jeho tělo už bylo v bodu rozkladu. Ve svých 25 letech zkolaboval a upadl do kómatu. Probudil se o 2 měsíce později téměř slepý, ochrnutý od krku dolů, neschopný promluvit. Manželka ho opustila a zůstal úplně sám.
John Paul strávil v péči ošetřovatelů skoro 30 let, zavrhnutý vlastní rodinou. Jeho otec, ačkoliv mezitím zdědil obrovské jmění Johnova dědečka, odmítal za jeho zdravotnickou péči platit. K tomu ho později donutil až soud. John Paul Getty III. zemřel 5. února 2011 ve věku 54 let.
Michal Švehla