Jsou vznášející se obydlí budoucností pro přelidněná města? Na gravitaci vzdorujících stavbách už nějaký ten pátek pracuje architekt Georges Kachaamy, který nedávno představil svůj projekt „Rising Oases“.
V projektu „Rising Oases“, který byl letos představen v Benátkách a Dubaji, se sice stále jedná pouze o architektonické návrhy, ale Georges Kaachamy, který je ředitelem Centra pro výzkum, inovaci a designu na americké univerzitě v Dubaji, svému snu o vznášejícím se bydlení věnoval už přes 13 let.
Krůček po krůčku zvětšuje své modely, vznášející se nad zemí díky magnetické levitaci (na stejném principu fungují například magneticky nadnášené vlaky), největší z nich má zatím něco přes dva metry. Sám věří, že se nejedná o nereálnou představu ze sci-fi románu, ale o možnou budoucnost, jejíchž prvních větších pokroků v podobně obyvatelného prototypu se ještě dožije.
Pro své návrhy mu za inspiraci posloužil element vody – struktury mají připomínat pramínek, rybník, vodopád nebo řeku a mají obyvateli poskytnout možnost odpojit se od rušného života velkoměsta a napojit se na přírodu doslova na „vyšším“ levelu.
Lidstvo se dnes ve velkém měřítku pouští do nových babylonských projektů, zanedlouho nás možná budou vyzvedávat létající taxíky, ve Spojených arabských emirátech se úspěšně kolonizuje oceán a válčí s nebeskými výšinami, ale přesto se stále zdá, že antigravitační bydlení uprostřed velkoměst bude ještě dlouho pouhou utopií.
Jan Králík