Narodil se a vyrůstal v Čechách, ale proslavil se ve Spojených státech. Pod křídla (a i něco víc) si Hippolyta Havla vzala proslulá anarchistka Emma Goldmanová. Jeho bouřlivý život plný volné lásky nakonec skončil v psychiatrické léčebně.
Roku 1871 se v obci Dolní Bukovsko nedaleko Českých Budějovic narodil Josef Hippolyte Havel. Po nějakém čase se rodina (otec byl Čech, matka romského původu) odstěhovala do Vídně a právě zde se dospívající Hippolyte dostal do kruhu rakouských anarchistů.
Ve Vídni byl kvůli své anarchistické činnosti několikrát perzekuován, vězněn a nakonec byl nucen hlavní město Rakouska opustit. Nějakou dobu pobývá v Praze (nepřekvapivě i v pražském vězení), později se vydá směr Německo, kde přednáší, ale touha po spatření rodiny ho přivane zpět do jemu zakázané Vídně.
Odhalen a lapen končí Hippolyte, nyní prohlášený za duševně nemocného, ve vězeňském blázinci. Zásahem slavného psychiatra Dr. Richarda von Kraffta je jeho diagnóza uznána za neplatnou a Hippolyte po propuštění nadobro emigruje ze svého rodného Rakousko-Uherska.
V Londýně se seznamuje s nejslavnější ženou-anarchistkou Emmou Goldmanovou – jejich vzájemné sympatie přerostou v silné přátelství a otevřený milenecký vztah. Na samém začátku minulého století s Goldmanovou po boku emigruje do USA.
Kvůli svému působení v nejbližším okruhu okolo Goldmanové stává se roku 1901 jedním z podezřelých z vraždy prezidenta Williama McKinleyho – toho zabil Leon Czolgosz inspirovaný jedním z projevů americké anarchistky.
S očištěným jménem si otevřel v oblíbené newyorské čtvrti Greenwich Village plné anarchistů, levicově smýšlejících umělců a spisovatelů se svou novou ženou anarchistkou Polly Hollidayovou úspěšnou restauraci. V podniku, který se stal centrem místních anarchistů, sám vařil a obsluhoval.
Po smrti svého blízkého přítele adoptoval roku 1910 jeho dceru – Berenice Abbottovou, ze které se stala světoznámá fotografka newyorského života a slavných kulturních osobností.
Hippolyte Havel, žijící v literárním prostředí (mezi jeho velmi blízké přátele patřil i Eugene O’Neal, který mu dokonce věnoval postavu v jednom ze svých děl), se sám stal autorem několika vlivných anarchistických textů.
Ze zprvu známé osobnosti se zvučným jménem se stává ke konci života bezdomovec. Hippolyte Havel ve svých posledních letech skutečně zešílí a umírá v psychiatrické léčebně roku 1950.
Jeho odkaz však dnes stále žije v názvu (The Yale Hippolytic) vedoucího levicově orientovaného periodika jedné z nejlepších univerzit světa – Yale.
Jan Králík