Hyalomma marginatum. Tak se nazývá obrovské klíště, který může na člověka přenášet krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Nemoc je stejně nebezpečná, jak zní. Klíště je pětkrát větší než klíště obecné a běžně se vyskytuje na jihu a východě Evropy. Nyní se překvapivě objevilo i v České republice. Pravděpodobně ho sem zřejmě stěhovaví ptáci. Vědci Čechy žádají, aby je o výskytu informovali a případně poslali vzorky.

Němci již v srpnu našli devět exemplářů tohoto velkého klíštěte. Jedno z nich neslo nákazu nebezpečné krymsko-konžské hemoragické horečky. Teď je i v Česka. „Je to nález zhruba 700 kilometrů severně od normálu. Toto klíště se do střední Evropy dostává na stěhovavých ptácích. Těžko zatím říct, jestli je schopné založit nové populace, nebo není,“ řekl pro Info.cz David Modrý z Ústavu patologické morfologie parazitologie na brněnské Veterinární a farmaceutické univerzitě.

FOTO: Obrovské klíště terorizuje Česko

Obrovské klíště terorizuje Česko - 5193387_kliste-hyalomma-marginatum-superkliste-v0Obrovské klíště terorizuje Česko - 5193388_kliste-hyalomma-marginatum-superkliste-v0Obrovské klíště terorizuje Česko - 5084356_kliste-klistata-v2Obrovské klíště terorizuje Česko - 5084351_kliste-klistata-v0Obrovské klíště terorizuje Česko - megakliste

Do tohoto ústavu jedna studentka před pár dny klíště Hyalomma poslala. Za letošní rok jde už o druhý nález, loni se našlo jedno klíště. „Může to být způsobeno oteplováním a změnou klimatu, ale důkaz na to zatím není. Musíme si počkat,“ vysvětlil Modrý.

Kromě klíštěte Hyalomma momentálně vědci sledují například výskyt pijáka lužního, což je tajemné klíště přenášející závažné psí onemocnění – babeziózu. V posledních 10 letech se v Evropě rychle šíří a vědci mu chtějí přijít na kloub. „Byli bychom moc rádi, kdyby se lidé do pátrání po obou klíšťatech zapojili. Všechny informace najdou na adrese www.najdipijaka.cz,“ dodal Modrý.

Komentáře