Čínská národní vesmírná agentura zveřejnila fotografie, které odhalily pokus vypěstovat semínka bavlny na Měsíci. Podle čínských vědců je však rostlina s největší pravděpodobností mrtvá a experiment na dálku ukončili.
Semínka bavlny se nacházela ve speciální nádobě v čínské sondě Čchang-e 4, která začátkem letošního roku jako vůbec první sonda kontrolovaně přistála na odvrácené straně Měsíce. V naší galerii si prohlédněte fotografie z této jedinečné mise, jejímž úkolem bylo zmapovat tuto dosud neprozkoumanou oblast a posunout Čínu mezi ostatní vesmírné velmoci.
Experiment se semínky bavlny dopravenými na Měsíc měl pozitivní začátek a rostlina začala brzy klíčit ve válcovitém kanystru, který obsahoval jak vzduch, tak půdu i vodu. Radost čínských vědců však neměla dlouhé trvání a veřejnost byla brzy informována o tom, že semínka vzhledem ke změně klimatických podmínek uhynula a experiment byl vědci na dálku ukončen. Konkrétně byla na vině velice nízká teplota, která během měsíční noci může klesnout až na hranici -180°C a trvat po dobu celých dvou týdnů. Mimo již vyklíčenou bavlnu uhynula i semínka dalších rostlin vyslaných v sondě, například houseníčku rolního nebo lilku.
Pokud lidstvo v budoucnosti opravdu pomýšlí na zřízení jakékoliv trvalé základny na Měsíci, pěstování rostlin je k tomuto kroku naprosto nezbytné. Ačkoliv se některým astronautům v minulosti podařilo vypěstovat určité druhy rostlin na Mezinárodní vesmírné stanici, na Měsíci se podobný úspěch zatím nikomu nepodařil.
Michal Švehla