Snad jen originální svébytné povahy a blázni si nedělají nic z toho, co mají na sobě a jak to přijímá okolí. Pravda, dnes už se příliš nesetkáte s kdysi běžným odmítnutím vstupu kvůli džínům nebo chybějící kravatě, naopak mnohé koncertní domy nabádají své diváky/posluchače, ať přijdou v tom, v čem se nebudou cítit uškrceně. Jenomže oděv vás může škrtit jak fyzicky, tak i psychicky, pokud máte pocit, že v sále svým vzhledem nápadně vyčníváte. Mnoho lidí proto logicky zajímá odpověď na otázku v úvodu – co si obléknout na koncert?
Chcete-li vhodně ‚zapadnout‘ mezi ostatní a koncert si užít ve fyzické i duševní pohodě, jenom vám schází ten správný nápad nebo se obáváte, zda nebudete málo, či naopak příliš slavnostně oblečeni, máme pro vás pár tipů a rad, díky nimž vás přestanou hlodat pochybnosti.
Doba konání
V případě odpoledních koncertů stačí slušné jednobarevné dlouhé kalhoty, k tomu ladící obuv, klidně i nekřiklavá neformální, a hlavně dobrá košile. Podobně to platí u žen, ačkoli tam se ‚očekává‘ trochu větší kreativita a pestrost – kalhoty jednobarevné, ale doplněné elegantní obuví a slavnostnějším topem a nějakým uměřeným šperkem; nebo může být sukně či rovnou šaty, potom to však moc nepřehánět s ostatními doplňky.
Na normální večerní koncerty se vztahuje v podstatě to samé, jen o level dva výš v eleganci. I zde jsou za jistých okolností přípustné neformální dlouhé kalhoty, ovšem v tmavých odstínech, a k nim obleková košile a podle nálady či počasí sako nebo blejzr. Stejně tak můžete s klidným svědomím vyrazit i ve slavnostnějším obleku. Ženy zvolí podobné oblečené jako na odpolední koncert, jen co se týče barev a doplňků, mohou být klidně ‚odvážnější‘.
Slavnostní události jako premiéry, charitativní či gala koncerty a podobné zvláštní příležitosti se řídí přísnějšími pravidly. Když na pozvánce stojí „black tie“ (bílá košile, černá kravata či motýlek), s kvalitním a dobře padnoucím tmavým sakem vás ze sálu pravděpodobně nevyvedou, ale správně byste měli mít smoking (který jako správný chlap ve skříni určitě máte). Pokud podobnou příležitost navštívíte společně s více lidmi (např. kolegy s firmy) a oni si vezmou smoking či frak, měl byste se jim přizpůsobit. Ženy mohou jít v oblekových kalhotách s blejzrem, v koktejlových nebo klasických dlouhých šatech. Jen pozor: jak pro ženy, tak pro muže platí – žádné džíny!
Kolik stojí lístek
V případě pochybností může být cena vstupenky dobrým vodítkem – čím je nižší, tím nižší jsou též nároky na vaše oblečení. Ačkoli obráceně to nemusí vždy platit, protože i koncerty v cenové úrovni tisíců jsou často pojímány jako neformální.
Volejte řediteli
Pokud vás stále trápí nejistota ohledně toho, co na sebe, zavolejte přímo do organizace, která kulturní akci pořádá. Nemusíte se hned shánět po řediteli, stačí osoba uvedená jako kontakt pro veřejnost. Nebo – jste-li dobrodružnější povahy – si zahrajte na detektiva a vypátrejte číslo na šatnářku; protože kdo jiný má lepší přehled o tom, co se k nim na koncerty nosí?
Buďte svoji
Jste-li stále na pochybách, přestože jste předcházejícím řádkům dobře porozuměli, pro jistotu jste se vyptali i přátel a dokonce vám šatnářka dopodrobna vysvětlila, kdo a jak chodí k nim oblečený a co je právě na váš koncert vhodné, tedy nemáte-li pořád úplně jasno, oblečte se prostě tak, jak si myslíte, že se obléct máte. Držte se zpříma a sebevědomě a tvařte se, že právě tenhle styl jste si vybral záměrně. A příště se už ustrojte tak, jak se sluší a patří.