Czech Design Week už jede! Hovoříme s Lukášem Pipkem, zakladatelem a hnacím motorem této jedinečné přehlídky českého designu.

IMG_4782

Czech Design Week už jede! Hovoříme s Lukášem Pipkem, zakladatelem a hnacím motorem této jedinečné přehlídky českého designu.

IMG_4782

Na co se mohou těšit návštěvníci letošního Czech Design Weeku?

Bude módní přehlídka značky Wolfgang, proběhne plno diskusí a setkání, zúčastní se Herrmann & Coufal, Natálie Dufková, Cyril Dunděra, Nalejto, Leo Macenauer, Prim, Petr Novague, Oficina. Na afterparty bude VR/nobody, Neversol, Piqi Miqi a další.
Těšit se mohou všichni i na lokalitu. Festival se odehrává v Domě uměleckého průmyslu, nově DUP39, stavbě s úžasnou atmosférou. Budovu navrhl architekt Oldřich Starý a dokončena byla roku 1936. Stala se perlou československého funkcionalismu, mezi dodnes jedinečné architektonické prvky patří třeba mobilní skleněná střecha nad atriem. Svaz československého díla, který objekt vlastnil, si vytkl za úkol podporu průmyslového designu, výtvarníků, designérů a družstev. Proto je toto místo ke konání akce jako stvořené.

Leo Macenauer

Jak bys stručně popsal fungování přehlídky?

Czech Design Week má za cíl ukázat nové a nadějné designéry a umělce a pomoci jim ke startu kariéry. Například loni mě na doporučení Dity Pepe zaujal český student fotografie Filip Drábek a jeho fotku z klauzur jsem si v roce 2016 vybral jako vizuál festivalu. Letošní vizuál se žvýkačkou fotil Vratko Barcík.
Kurátoři zodpovědně projdou všechny přihlášky a zároveň nám dávají vlastní podněty. Mezi kurátory akce patří například zakladatelka veletrhů umění Art Prague a Prague Photo Iva Nesvadbová, majitel progresivní pražské galerie The Chemistry Gallery Petr Hájek, designér a držitel ceny Red Dot Petr Novague a investor Václav Dejčmar.
Spolupracujeme rovněž s akcemi Design Week ve světě. Letos máme potvrzenou účast Czech Design Weeku a českých designérů na festivalu London Design Fair nebo a Design Week.

dominika-petrtylova-6-male_foto_Anna Pleslova

Kde se festival všude koná?

Festival se odehrává totiž na více místech, přičemž centrem je letos na jaře zmíněný Dům uměleckého průmyslu DUP39. Další akce festivalu jsou v The Chemistry Gallery, v The Chemistry Design Store či v Galerii 1, a pak též ve více než pěti designových obchodech v centru města.

Jak jsi s Czech Design Week vlastně začal?

Už jako malej jsem nedával ve škole pozor a věnoval se umění. Když jsem přišel do korporátní sféry, přestala mě honba za excelovskými tabulkami bavit, nechtěl jsem skončit jako vyhaslá kancelářská krysa, měl jsem chuť založit něco, co bude podporovat umění a designéry, co bude pro všechny, s přesahem a určitým posláním, a hlavně něco, co mě bude bavit.

A co děláš kromě Czech Design Weeku?

Dřív jsem pracoval jsem pro Sony či Apple, marketingově se podílel na festivalech Art Prague a Prague Photo. Loni jsem startoval vstup společnosti Nubia smartphone Czech na český trh a navrhl a realizoval vizuální úpravu pro Galerii 1.

lukas

Kdybys měl Czech Design Week pár klíčovými slovy, jaká to budou?

Originalita, jedinečnost, přesahem do zahraničí, osobní přístup.

Jak je podle tebe význam designu v ČR – nejsou hezké věci u nás jen záležitost poměrně úzkého okruhu lidí, přičemž většinu vkus nějak moc nezajímá?

Úkolem Czech Design Weeku je vzdělávat a upozorňovat, že design od českého designéra je stejně kvalitní, jako masově vyrobená věc. Co se týče obecného nevkusu: říká se, že Češi se neumějí oblékat. Já bych ale neřekl, že to je úplně problém lidí. Podle mě to je spíš problém nadnárodních módních řetězců, kteří do východní Europy neumějí posílat opravdu trendy oblečení. Co mě však vadí, to jsou odporně vypadající výlohy obchodů. I proto máme soutěž o nejodpornější výlohu, kterou již loni inicioval jeden z kurátoru, Václav Dejčmar.

Je letos na CZDW nějak zastoupena móda, tedy oblečení?

Na Czech Design Weeku je například švédská prémiová značka Grand Frank, Vladimír Stánek, Leo Macemauer či Live Sweaters. Letošnímu festivalu jinak bude dominovat sklo, porcelán a nábytek. K vidění bude například instalace od Bejvl Design Studio či Penocze, a také nábytek od OBLE. Hodně mě baví David černý nebo Nalejto, a nebo třeba Amanoriginal a 440Audio. Ale je toho samozřejmě mnohem víc.

Další podrobnosti sledujte na www.czechdesignweek.cz a na sociálních sítích pod hashtagem #czdw.

Komentáře