Když jste byli malí kluci, možná jste toužili stát se popelářem, prezidentem nebo policajtem. A dost možná jste chtěli být akčním hrdinou. Ten taky bere věci do svých rukou, má respekt a taky se občas hrabe ve špíně, když je třeba ji odklidit. Čím ale chtěli být akční hrdinové? To nevíme, ale jedno je jisté, na stará kolena je to táhne do politiky.
Steven Seagal (66 let). Netřeba představovat neúnavného akčního hrdinu filmů 90. let a mistra bojového umění. Je to Patriot, Žoldák spravedlnosti, Muž zákona, Smrtící zbraň, Hlídač i Zabiják. Byl na misi Condor i Na pokraji smrti. Kde je tomuhle pardálovi dneska konec? Ve svých šestašedesáti letech se podle prohlášení Ministerstva zahraničních věcí Ruska stal speciálním diplomatem, který má podporovat dobré rusko-americké vztahy. Na východ ho to táhlo vždycky, už v mládí se vydal do Japonska, kde si jako první Američan v historii otevřel školu aikida, protože v tomhle bojovém sportu získal černý pás. O Seagalovi se navíc proslýchá, že pracoval pro CIA.
Pokud je to pravda, změnil tým i pravidla hry. Steven na svém Facebooku zveřejnil prohlášení, v němž uvádí, že je hluboce poctěn tím, že byl jmenován zvláštním zástupcem ruského ministerstva zahraničí. „Mnoho let jsem se snažil podporovat dobré vztahy mezi Ruskem a USA. Budeme usilovat o mír, harmonii a pozitivní výsledky v celém světě,“ prohlásil Seagal a zároveň poděkoval všem svým příznivcům za podporu.
Cílem Seagala prý bude podporovat vzájemné vztahy obou zemí především v oblastech, jako je kultura nebo výměnné pobyty studentů. Americký herec před dvěma lety získal ruské občanství a kromě toho je majitelem i občanství srbského, Segalovi prarodiče byli ruští emigranti.
Politika je údajně druhé nejstarší řemeslo na světě. Občas si uvědomuji, že se v mnohém podobá tomu prvnímu, prohlásil Ronald Reagan.
Arnold Schwarzenegger (71 let). Tohoto daleko slavnějšího, svalnatějšího a o pět let staršího akčního hrdinu už vůbec není třeba představovat. Predátor, Terminátor, Likvidátor, Běžící muž, Junior, Policajt ze školy a taky trochu nepovedené Dvojče. Schwarzenegger se do Hollywoodu propracoval z malého rakouského městečka Thal. Píle a hodně pěkná muskulatura z něj udělaly sedminásobného Mr. Olympia, pětinásobného Mr. Universe a pro bezpočet dalších ocenění nehynoucí legendu kulturistiky. Arnold se však věnoval i fotbalu, atletice a prošel i vojenský výcvikem. U rakouské armády sloužil jako tankista, ale to všechno bylo ještě dlouho před tím, než jsme jako děti hltaly jeho akční bijáky. Že ho milujeme hlavně pro jeho úžasný hlas v podání skvělého dabéra Pavla Soukupa, to je jiná kapitola. Klapka, střih.
A pak se Schwarzenegger stal osmatřicátým kalifornským guvernérem (2003-2011) a už už se přemýšlelo, že by se kvůli němu mohla pozměnit ústava a on by byl prvním neamerickým americkým prezidentem. V Bílém domě Schwarzenegger neusedl. Ani v guvernérském křesle si ale úplnou ostudu neudělal, přestože nedokázal vyřešit chronické problémy s kalifornským rozpočtem. Snažil se sice omezit stále rostoucí výdaje, ale to znamenalo škrty, proti kterým se bouřily hlavně odbory ve školství a vůbec ve veřejné sféře. „Mnoho věcí se mi nepovedlo,“ připouštěl Schwarzenegger v sérii rozhovorů. Ale byl populární, a tak se dočkal znovuzvolení. Jeho uvědomělá, ekologicky zaměřená videa namířená (i) proti Donaldu Trampovi se šíří sociálními sítěmi a jsou docela vtipná. Před kamerou mu to stále jde.
Ostudu si ale oprávněně vysloužil svými zálety. Překrásnou manželku Marii Shriver z rodiny Kennedyů podváděl s hospodyní a pořídil si s ní nemanželského potomka. Shriver mu jako demokratka odpustila, že je republikán, ale tohle neustála. Žádný div. Herec měl s nepříliš atraktivní služebnou Mildred Baen románek v době, kdy se s Marií snažil o čtvrté dítě.
Ronald Reagan (+93). Amerického prezidenta Ronalda Reagana jistě znáte. Možná ale nevíte, že byl ještě před svojí politickou kariérou úspěšným hercem. Cesta do Santa Fe, Hořké vítězství, Osudová cesta, Nádherný pocit nebo Zákon a pořádek. To je jen krátký výčet filmů, v nichž hrál, i když to zní jako tituly tiskových zpráv odeslaných z jeho prezidentské kanceláře. Reagan pocházel stejně jako Schwarzenegger z chudých poměrů a také se věnoval fotbalu, i když tomu americkému. Bakalářské zkoušky složil z ekonomie a sociologie na církevní škole Eureka College.
Již při studiích se u něho prý začal projevovat vypravěčský a herecký talent, a tak spojil svoji lásku ke sportu s herectvím a po skončení studií se stal rozhlasovým sportovním komentátorem. V roce 1937 se zúčastnil kamerových zkoušek, díky kterým získal sedmiletou smlouvu u filmové společnosti Warner Brothers. A pak točil jeden film za druhým, než se v roce 1967 stal třiatřicátým guvernérem Kalifornie (1967–1975) a v roce 1981 pak čtyřicátým prezidentem Spojených států amerických (1981–1989). Až sem to Arnold Schwarzenegger nedotáhl, ale kde se narodíš, to si nevybereš. Ale komu podáváš ruku… Seagale, Seagale, vždyť jsi Patriot a Ochránce spravedlnosti. Tohle ale spíš vypadá na Pravidla podsvětí, Na špatné straně hlavně nebo Contract to Kill, a to jsou samá céčka.
Petra Vomelová
Podívejte se, jak si Putin s Trumpem poměřili síly a letadla.