To nejlepší z dřevěných staveb postavených na území České republiky a Slovenska, aktuální trendy i vystoupení známého německého architekta Felixe Waechtera a proslulého britského stavitele Philippa Zumbrunnena chystá letošní pražský salon Salon dřevostaveb.
Salon dřevostaveb 2020 přinese setkání lídrů z oboru moderních dřevěných staveb, kteří se zaměří na témata dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor i bydlení. Pod jednou střechou se odehraje setkání dodavatelů a stavitelů, výstava architektury i přednášky, které představí současné technologie, trendy a nejvýraznější aktuální dřevěné stavby, které vznikly v Čechách a na Slovensku. Akce proběhne 13. a 14. března v holešovickém VNITROBLOCKu, o den dříve ji zahájí přednáška v CAMPu. Na téma dřevostaveb pro veřejné účely zde promluví známý německý architekt Felix Waechter. Hlavní hvězdou ve VNITROBLOCKu pak bude britský stavitel vícepodlažních dřevostaveb Philipp Zumbrunnen.
„Návštěvníci se během dvou dnů na jednom místě dozvědí vše o moderní dřevěné architektuře. Získají možnost se seznámit s lídry oboru a prohlédnout si ty nejvydařenější české a slovenské dřevostavby,“ vysvětluje architekt Pavel Horák, ředitel Salonu dřevostaveb, který jej založil v roce 2005.
Salon ukáže, že moderní dřevěná architektura se neomezuje jen na rodinné domy, ale má své místo i mezi veřejnými a komerčními budovami, včetně těch vícepodlažních. „Zatímco v jiných evropských zemích už je běžné pro veřejné budovy využívat dřevo a vytvářet tak příjemné prostředí pro jejich uživatele i zaměstnance, v Česku a na Slovensku jde zatím o výjimečné případy,“ dodává Pavel Horák. Do výběru výstavy se mimo jiné dostala i dostavba mateřské školky ve Všetatech-Přívorech od studia Prodesi/Domesi nebo trojpodlažní loděnice, kterou v Bratislavě postavilo studio OFFICE110. Dřevostavby pro bydlení představí liberecké studio MJÖLK ARCHITEKTI anebo slovenští architekti TOITO. Výstava ukáže na velkoformátových fotografiích 38 zásadních staveb z Česka a Slovenska.
Od začátku svého působení Salon zdůrazňuje udržitelnost dřevěné architektury a odpovídá na otázky, jak stavět šetrně k životnímu prostředí. Lidé dnes stojí před velkou výzvou – jak snížit produkci CO2, která z velké části vzniká při stavitelství. Možným řešením jsou právě stavby ze dřeva. „Každý, kdo uvažuje o nové stavbě, si může přijít na Salon pro informace o výhodách, proč stavět právě ze dřeva. Najde zde inspiraci, zjistí technologické možnosti a získá kontakty na fundované odborníky,“ vysvětluje architekta Ľubica Fábri, ředitelka Salonu dřevostaveb na Slovensku a programová ředitelka českého Salonu.
Akci doprovází užitečné workshopy pro každého, kdo si chce vyzkoušet reálnou práci se dřevem a křest Ročenky dřevostaveb 2020, která dokumentuje všechny stavby představené na letošním Salonu. Letošní jubilejní vydání je navíc doplněné o texty shrnující vývoj moderní dřevěné architektury v okolních evropských zemích.