Na veřejnost se nedávno dostala asi nejkratší a snad i nejsrozumitelnější Einsteinova teorie, která by se měla stát povinnou součástí školních osnov, hned vedle Archimédova zákona.
Jeden z největších géniů minulého století na vrcholu své slávy (chvíli poté co se dozvěděl, že se stal laureátem Nobelovy ceny za fyziku) obdaroval japonského hotelového poslíčka místo spropitného ručně popsaným lístečkem s pár prostě geniálními radami do života. Dobře předpověděl, že za několik generací to rodinu mladého Japonce zajistí finančně až nadosmrti.
Psal se rok 1922, čerstvý laureát Nobelovy ceny Albert Einstein zrovna přednášel v Tokiu. Ubytován v hotelu Imperial, neměl po kapsách zrovna pár drobných, když mu mladý poslíček donesl zprávu (navíc není v Japonsku vůbec běžné přijímat spropitné).
Jak takovou situaci vyřešil milý génius? Poslíčkovi rychle sepsal na kus papíru dvě různé rady, jak prožít radostný život. Dle aukční síně řekl Einstein mladému Japoncovi, bude-li mít štěstí, papírek s pár větami od slavného fyzika bude mít jednou mnohem větší cenu než běžné dýško.
A že měl pravdu! Minulý rok obě dvě rady opustily domácnost, ve které se původně ocitly. Potomek onoho poslíčka dal dva kraťounké německy psané záznamy k dražbě a vydělal na nich dohromady neuvěřitelných 1,8 milionu amerických dolarů.
Vy naštěstí nemusíte za dvě prosté (ale horko těžko realizovatelné) rady zaplatit necelých 41 milionů korun. Jejich střízlivý obsah totiž není tajemstvím.
Na prvním je psáno: „Klidný a pokorný život přinese víc radosti než honba za úspěchem s neustálým neklidem, který se mu lepí na paty.“ Druhý, poněkud stručnější recept na spokojené žití říká: „Kde je vůle, tam je cesta.“
Anna Samsová