Ochránci přírody přichází se stále efektivnějšími způsoby, jak zmírnit dopad stavby silnic a dálnic na náš ekosystém, a jak snižovat riziko srážky vozidel s divokými zvířaty. Ekodukty, nebo také mosty pro zvířata, jsou elegantním řešením, které se v současnosti jeví jako nejúčinnější.
Ačkoliv v České republice se s podobnou stavbou setkáme jen velmi zřídka, mosty pro zvířata se v posledních letech staví na stále více a více místech po celém světě. V naší galerii se podívejte na 11působivých ekoduktů, které výrazně pomáhají k ochraně nejrůznějších živočišných druhů a ekosystému jako celku.
Díky ekologickým mostům mohou nejrůznější zvířata bezpečně pokračovat v cestě do jejich přirozeného prostředí, které by jinak bylo blokováno asfaltem. Odhaduje se, že jen ve Spojených státech amerických ovlivňuje silniční a dálniční systém ekologii až jedné pětiny rozlohy země. Srážky vozidel s divokými zvířaty pak tvoří škodu ve výši zhruba 8 miliard dolarů ročně, nemluvě o životech nebohých zviřátek, které jsou tak zmařeny.
Lídrem ve stavbě ekoduktů je Evropa, kam sahá i jejich samotný původ. První zvířecí most vznikl ve Francii, a to již v 20. letech minulého století. Jen Nizozemsko samotné pak má na svém území 66 ekoduktů a zvířecích mostů, což výrazně přispělo k ochraně jelenů, kanců a jezevců, kteří se v tamních místech hojně vyskytují. Země větrných mlýnů a tulipánu se může pochlubit také nejdelším ekoduktem na světě. Tím je masivní Natuurbrug Zanderij Crailoo, který je 800 metrů dlouhý a překračuje jak řeku, tak železniční trať, obchodní centrum, a dokonce i sportovní hřiště.
Michal Švehla