Kam se poděly módní trendy v tradičním slova smyslu – teď, když jsou módní sezóny slité do jednoho nekonečného proudu novinek? Co se s trendy stalo v době, kdy jeden jediný obrázek na Instagramu může přes noc virálně vypálit outfit do středu zájmu?
Možná jste již někdy slyšeli o základní časové ose vývoje trendů, kterou v roce 1937 definoval britský historik módy James Laver. Podle jeho pravidel je trend v době, kdy je v módě, „smart“, neboli „módní“. Rok předtím by byl „odvážný“. A 20 let poté se stane „směšným“. Laver také tvrdí, že doba, po které se trend pomaličku začíná vracet zpět do módy, je 50 let. Takto to fungovalo celá léta – ačkoliv se tempo v módním průmyslu během 20. století zvyšovalo přímo úměrně s tím, jak rostla masová výroba oblečení, trendy dále existovaly v relativně dlouhých a předvídatelných cyklech.
Každou sezónu se vydávaly velké knihy plné předpovědí stylů a látek, které budou v dalších sezónách „in“. Návrháři a jednotlivé značky pracovali s těmito biblemi stylu a pár let poté (!) zákazníkům poskytli to, co jim trendové předpovědi předepsaly. Určování trendů s takovým předstihem a jejich vydávání ve formě objemných knížek zajišťovalo, že se nové styly prodávaly s obratem, který měl stabilní sezónní tempo.
Představa toho, jak někdo sedí za stolem a přemýšlí, jaké barvy a materiály se budou nosit za 3 roky, je z dnešního pohledu úplně nesmyslná. Dnes jsou trendy diktovány sociálními médii. Vznikají přes noc a skoro stejně rychle mizí. Nic se nepředpovídá – kreativcům se jen předkládá inspirace, kterou mohou (a nemusí) využít pro vytvoření trendu.
James Laver by koukal – doba, kdy byl rok rozdělen do pouhých dvou módních sezón, je už dlouho ta tam. Díky internetu se zrychlila i média, která nám denně servírují nové a nové módní trendy. Se slovem „trend“ je to podobné, jako se slovem „luxus“ – nikdo pořádně neví, co to je, kde končí a kde začíná, říká Pierre-François Le Louët, ředitel pařížské agentury NellyRodi, která se zabývá módními trendy. Práce trendových analytiků se svým způsobem dá přirovnat k rýžování zlata. Je třeba odfiltrovat masové trendy, které jsou neudržitelné a mají krátkou životnost, a z obrovského množství informací vybrat ty pravé poklady.
Značky a obchodníci potřebují při zpracovávání informací používat více důvtipu – je třeba rozpoznávat makro a mikrotrendy a adekvátně na ně reagovat. Například Zara je jednou z nejhbitějších značek na trhu – cesta produktu ze skicáku na stole návrháře na ramínko v obchodě trvá pouze dva týdny – rychlostí přes 10.000 designů za rok.
Luxusní značky, které jsou z velké části stále vázány na cyklus sezónních módních přehlídek, musí v tomto rychlém světě najít rovnováhu – vydávat nové modely rychlostí respektující tradiční módní kalendář, a průběžně osvěžovat sortiment značky mezisezónními kolekcemi, produkty a speciály.