Raketoplány, které se měly stát pýchou Sovětského svazu, po jeho rozpadu upadly v zapomnění a po celých 30 let je ohlodával nepovšimnut zub času. Dokud do přísně hlídaného hangáru nevnikl fotograf David de Rueda. Podívejte se na jeho surreální fotky.
Obrovité vesmírné stroje odpočívají uprostřed pusté kazachstánské stepi několik tisíc kilometrů od Moskvy. Jejich hangárová hrobka se nachází jen pár set metrů od aktivního kosmodromu Bajkonur – do střežené oblasti vnikl hned třikrát francouzský fotograf opuštěných míst David de Rueda.
Kosmické raketoplány byly součástí programu Buran, který se zrodil jako reakce na americký kosmický program Space Shuttle. Největší a nejdražší program sovětské kosmonautiky dosáhl roku 1988 pouze jednoho úspěšného letu s kosmoplánem OK-1K1 Buran a pak se rychle začal řítit k zemi jako celý Sovětský svaz.
Program byl opuštěn a s ním i jeho raketoplány. Dva z nich – OK-1K1 Buran, který se podíval do vesmíru, a OK-1k2 Ptička dokončený z 97 % zůstaly zaparkovaní v kazachstánských hangárech do dnešních dnů.
Oblast není otevřená veřejnosti, ale David de Rueda byl i tak odhodlán dva vesmírné elegány ilegálně navštívit. Autem projel mimo cesty 180 kilometrů kazašskou pustinou a 45 kilometrů šel pěšky v přísně hlídané oblasti. Chodil za studené noci v blátivém terénu a pokoušel se zůstat nepovšimnut. Kupodivu se „vloupání“ de Ruedovi podařilo pokaždé – jako kořist si odnesl neuvěřitelné sci-fi snímky z postapokalyptického prostředí.
Jan Králík