Jean-Jacques Savin, francouzský senior a bývalý vojenský výsadkář, se ve svých jednasedmdesáti letech rozhodl překonat Atlantický oceán v sudu poháněném pouze mořskými proudy. Na cestu se vydal ve středu, dle jeho slov je vše v pořádku a počasí mu prozatím přeje.
Celý projekt se uskutečnil především díky crowdfundingu – lidé podporující Jeana-Jacquese se složili částkou 60 tisíc euro, což je o něco více než milion a půl českých korun. Nejedná se pouze o snahu zpestřit život starému člověku, který touží po dobrodružství. Při své plavbě totiž francouzský senior vypouští do oceánu značky, které následně vědcům značně pomohou při studiu mořských proudů. Na oceán vyplul z El Hierra, nejmenšího a nejzápadnějšího ostrova z Kanárských ostrovů. Pokud vše půjde podle plánu, cílem jeho cesty by pak měl být Karibik.
Speciální plechový barel oranžové barvy, ve kterém se Francouz plaví, váží skoro půl tuny. Je tři metry dlouhý a dva metry široký. Do miniaturního prostoru se mu vešla kuchyň, kancelář, sklad i lůžko, kde Jean-Jacques přespává. Ano, to vše na šesti metrech čtverečních. Ve skladu se nachází potraviny, které by mu měly vystačit po dobu jeho 4500 kilometrů dlouhé cesty. Nechybí například husí játra ani lahev bílého a červeného vína. Ty jsou určeny k oslavě Nového roku a posléze i k oslavě dobrodruhových 72. narozenin, které připadají na 14. ledna. Pokud se bude někdy nudit, může také využít prosklených otvorů v sudu, kterými lze pozorovat podmořský život. Při konstrukci plavidla se samozřejmě myslelo i na bezpečnost, nárazům mořských vln tedy sud (zatím) bez problémů odolává a dokonce by svého pasažéra měl ochránit i před útokem takového dravce, jakým je kosatka.
Savinovo počínání můžete sledovat i na jeho facebookovém profilu, kde podává fanouškům aktuální informace z plavby. V posledním příspěvku, který přidal ve čtvrtek, všem popřál dobré ráno a sdělil, že vše je v pořádku. Přiložil také svou fotografii uvnitř sudu. Fanoušci již 2 dny netrpělivě čekají na další příspěvek, Jean-Jacques však žádnou aktivitu od čtvrtečního odpoledne nejeví. Je pravděpodobné, že na oceánu to se signálem nebude žádná sláva, proto zatím není důvod dělat si větší obavy.
I když je v plánu plavbu zakončit v Karibiku, vzhledem k nepředvídatelnosti mořských proudů není možné přesně určit, kde Francouz ve svém sudu opravdu přistane. „Možná to bude Barbados, ale bych byl raději, kdyby to byl některý z francouzských ostrovů jako třeba Martinik nebo Guadeloupe,“ sdělil v rozhovoru poskytnutém agentuře AFP. Důvodem není vlastenectví, nýbrž velké množství papírování spojené s převozem plavidla v případě, že by s ním nepřistál na francouzském území.
Michal Švehla