Gabon, země na západním pobřeží Afriky, se odhodlala k nesobeckému kroku, o kterém si v případě jiných „vyspělejších“ států můžeme nechat jenom zdát. Rozhodla se přísně chránit svá přímořská teritoria. Před čím? Před lidmi, jejichž činnost již několik desetiletí úspěšně vybíjí život v oceánech. Ve svých vodách proto Gabon zřizuje mořskou rezervaci.

Nová rezervace zahrne 26 % oceánského teritoria patřící ke Gabonu. Pokryje 20 500 kilometrů čtverečních a stane se největší mořskou rezervací v Africe. Gabon se tak přiřadil k pouhé hrstce zemí, které se rozhodly konat, a nejenom tupě přihlížet reálným hrozbám, jako je nadměrný průmyslový rybolov nebo globální oteplování.

FOTO: Gabon: to je ráj na zemi i pod vodou

Gabon: to je ráj na zemi i pod vodou - parc-national-loango-681×454Gabon: to je ráj na zemi i pod vodou - gabon-article-1-700×700Gabon: to je ráj na zemi i pod vodou - 07_pristine_seas-adapt-885-1Gabon: to je ráj na zemi i pod vodou - 05_pristine_seas-adapt-885-1Gabon: to je ráj na zemi i pod vodou - 06_pristine_seas-adapt-885-1
Další fotky
Gabon: to je ráj na zemi i pod vodou - 02_pristine_seas-adapt-885-1

Neuvěřitelně bohaté vody oceánu západní Afriky v posledních několika desetiletích těžce utrpěly masovým lovem mořských živočichů mezinárodními rybářskými flotilami, námořní dopravou a těžbou nerostných surovin od ropy po písek.

Gabonské oceánské vody jsou domovinou pro desítky druhů delfínů a velryb a jsou rovněž vyhledáváným místem dvou druhů želv, které se zde rozmnožují. Síť dvaceti nově ustanovených mořských parků a rezervací napomůže k ochraně těchto silně ohrožených stvoření.

Omezení nebo úplný zákaz lidské činnosti v oceánu zároveň znamená „boj“ proti nepříznivým důsledkům globálního oteplování, které ohrožují jak lidi, tak mořské organismy, především zvýšením hladin, resp. teploty oceánů. Nově zakládané sítě mořských rezervací totiž napomohou k obnovení zdravého života oceánských útesů a tím pádem zvýší schopnost obrany či odolnosti mořských živočichů vůči těmto hrozbám.

Podobné projekty v ostatních zemích zaznamenavají veliký úspěch. V devadesátých letech minulého století byl těžce zasažen korálový útes v Indickém oceánu nedaleko Seychel. Jev, známý jako bělení korálů (způsobený právě klimatickými změnami), zlikvidoval 90 % této mořské kolonie. Po ustanovení přísně chráněné rezervace se do roku 2010 korálový útes ‚vzpamatoval‘ a dnes je opět téměř v původní kondici.

Spojené národy si vytyčily za cíl chránit 10 % celosvětového území oceánů mořskými rezervacemi do roku 2020. Zatím to vypadá, že stanovené procento bohužel nenaplní. Pouhá 3,5 % oceánských vod se dočkala ochrany do roku 2015. Ale Gabon svůj úkol již s přehledem plní.

Anna Samsová

A co dělat, když v takové rezervaci narazíte na žraloka se dozvíte tady.

 

Komentáře