Slavný pražský rodák, někdy řečený jako „nejslavnější český herec na světě“, kariéru nastartoval v Československu, ale blížící se hrozba nacismu a nebezpečí možné smrti v koncentračním táboře talentovaného herce donutila k odchodu za hranice, které již zpátky nepřekročil.
Narodil se v Praze jako Herbert Karel Angelo Kuchačevich ze Schluderpacheru 11. září roku 1917 do zchudlé šlechtické židovské rodiny. Dětství strávil v žižkovských, vysočanských, vinohradských ulicích a občas i na venkově u Železné Rudy.
Odmaturoval na slavném německém gymnáziu v novoměstské Štěpánské ulici a pár let strávil studiem filozofie na pražské německé univerzitě – rodina doma mluvila především německy, avšak blíže se ztotožňovali s českým kulturním prostředím.
Herbert však vysokoškolská studia opustil a začal se raději věnovat divadlu a filmu. Roku 1937 natočil první film, po boku rozkošné Věry Ferbasové v romantickém snímku Žena pod křížem. Pro svůj židovský původ v prvním válečném roce odešel do Velké Británie – krok, který mu zajistil úspěšnou hereckou kariéru.
V Británii vznikla většina děl umělce, nyní známého pod jménem Herbert Lom, jehož povětšinou obsazovali do záporných rolí charismatických a tajemných padouchů, i když mnoho filmů Herberta Loma vzešlo z Hollywoodu. Kulturní komentátoři Lomovy výkony komentovali se slovy, že svým šarmem často „krade slávu hvězdám v hlavní roli“.
Mezi bezesporu nejslavnější Lomem ztvárněnou postavu patří inspektor Dreyfus z filmové série Růžový panter nebo hlavní záporná role v první a nejspíš i nejproslulejší filmové verzi Mayovy knihy – v Pokladu na Stříbrném jezeře z roku 1962.
Z více jak stovky snímků, ve kterých se Herbert Lom objevil, pak vyniká třeba Kubrickův historický velkofilm Spartakus (1960) nebo Vojna a mír (1956), kde se vedle Audrey Hepburnové a Henryho Fondy představil jako Napoleon.
Herbert Lom, který se sám neustále cítil být „českým emigrantem“ a ne britským občanem, byl v naší zemi téměř zapomenut, i když svou rodnou krajinu po pádu komunismu pravidelně navštěvoval. Zemřel v Londýně roku 2012 ve věku 95 let.
Jan Králík