Bill Gates jednou řekl: „Život není spravedlivý, zvykněte si na to.“ Světové bohatství je od nepaměti rozděleno nerovnoměrně a jinak to ani být nemůže. Vzpomeňte si, jak dopadly různé utopistické pokusy o společnou dělbu majetku a jak to vypadá v posledních komunistických zemích. Zajímá vás, jak vypadá život těch nejbohatších z nás? Tyto skvělé fotografie z knihy Mylese Littlea vám mnohé napoví.

Horní 1 % populace nyní podle poslední studie vlastní přes polovinu světového bohatství, zatímco celá polovina obyvatel Země – tedy 3,5 miliardy lidí – vlastní necelá 3 %. Stejné jedno procento těch nejbohatších vlastní majetek v hodnotě cca 106 bilionů liber. A co vlastně víme o nerovnosti a příjmových rozdílech, které utlačují ekonomiku mnoha zemí? A víme, jak hluboké ty rozdíly doopravdy jsou? Touto myšlenkou se zabýval mladý „senior photo editor“ časopisu TIME, Myles Little, který vytvořil ambiciózní projekt putovní výstavy a knihy se symbolickým názvem 1% Privilege in a Time of Social Inequality (1 % privilegovaných v době sociální nerovnosti).

FOTO: Život 1 % populace vs. zbytek světa

Život 1 % populace vs. zbytek světa - 4202175_origŽivot 1 % populace vs. zbytek světa - 9063630_origŽivot 1 % populace vs. zbytek světa - Cheshire, Ohio2009Daniel SheaŽivot 1 % populace vs. zbytek světa - 7795169_origŽivot 1 % populace vs. zbytek světa - 6176701_orig
Další fotky
Život 1 % populace vs. zbytek světa - Lake Las Vegas/Macdonald Ranch 05.2012Život 1 % populace vs. zbytek světa - OpŽra de Monte-Carlo, Monte Carlo, Monaco2009David LeventiŽivot 1 % populace vs. zbytek světa - 8801078_origŽivot 1 % populace vs. zbytek světa - Paradise Now Nr. 182008Peter BialobrzeskiŽivot 1 % populace vs. zbytek světa - Wedding  photo studio in ChinaŽivot 1 % populace vs. zbytek světa - 6651727_origŽivot 1 % populace vs. zbytek světa - 4619129_orig

Little k projektu napsal: „Příběh nerovnosti není v dnešní době možné přehlížet. Moje ranní dojíždění do práce na Manhattanu mi umožňuje denně sledovat jak děsivou chudobu, tak velkolepé bohatství. Všichni, od miliardářů až po papeže, neustále hovoří o tomto znepokojivému trendu, ale zatímco si možná myslíme, že životu bohatých rozumíme díky televizi a bulváru, to, co vidíme, představuje pouze malou část reality.“

Myles Little vybral 30 snímků známých fotografů, jejichž práce se zabývá sociální nerovností a životem privilegovaných. Rozhodl se odklonit od stereotypního znázornění bohatství a luxusu a poskytl prostor menším fotografickým projektům, jejichž forma je výrazem exkluzivity a dokonalosti. „Vybral jsem pouze několik fotografií těch nejlepších současných fotografů. Chtěl jsem si vypůjčit jazyk těch nejbohatších z nás a využít ho pro jejich pozorování a kritiku. Některé snímky mapují věci ze života bohatých, jako je vzdělávání, volnočasové aktivity a zdravotní péče (ale zároveň se vyhýbají klasickým klišé jako kožichy a soukromé tryskáče), ostatní fotografie jsou umístěny mimo svět 1 % privilegovaných a dívají se na něj z jiné perspektivy nebo zvenčí,“ řekl Little.

„Chci, aby lidé začali více mluvit o ekonomické spravedlnosti, našich prioritách a hodnotách, které jako společnost vyznáváme,“ uvedl Little v rozhovoru pro Tech Insider a dodal: „Oslavujeme ty správné hrdiny? Zacházíme dobře s těmi správnými lidmi? Nebo jsou naše sympatie zavádějící?“

Adrian Amiridis

 

A zde se ještě podívejte, jak vypadá odvrácená strana bohatství, aneb peníze neznamenají styl.

 

Komentáře