Kim Novak – velká filmová celebrita 50. let minulého století s českým jménem, které se dnes stalo synonymem kultovního Hitchcockova snímku Vertigo, původně vůbec netoužila stát se herečkou. Herectví se i přes úspěšnou kariéru nestalo její životní láskou.
Marilyn Pauline „Kim“ Novak přišla na svět v Chicagu roku 1933 do rodiny s českými kořeny Josepha a Blanche (rozené Králové) Novakových. Kim, odjakživa pyšná na svůj původ, se zuby nehty držela svého českého příjmení, které při počátku kariéry ubránila před navrhovaným stereotypním pseudonymem „Kit Marlowe“ se slovy „Jsem Češka…“ a „je to moje jméno!“.
Sladce americky znějící jméno doporučoval šéf a jeden ze zakladatelů filmového studia Columbia Pictures, Harry Cohn, jehož agent mladou Kim objevil poté, co byla korunována „Miss Deepfreeze“ („Miss hlubokého mrazu“). Během vysokoškolských studiích na prestižní soukromé umělecké univerzitě School of the Art Institute of Chicago, kam získala stipendium, si totiž přivydělávala modelingem pro společnost prodávající lednice.
Dvacetiletá Marilyn tak roku 1953 sekla s modelingem i malířstvím a podepsala smlouvu s Columbia Pictures, pro níž by tehdy zabíjely tisíce neznámých hereček, zatímco „Kim“ téměř bez námahy přistála v klíně. Columbia měla s Kim velké plány, doufali, že se z ní vytesají následnici velké hvězdy 40. let Rity Hayworhové a konkurence legendární Marilyn Monroeové.
V roce již 1956 bylo jméno Kim Novak známé po celé Americe. Za svou kariéru hrála po boku takových hvězd jako byl Jimmy Stewart, Kirk Douglas, William Holden nebo Frank Sinatra. Hollywoodskou legendou ji však učinila až role Madeleine Elsterové/Judy Bartonové v psychologickém thrilleru Alfreda Hitchcocka z roku 1958 – Vertigo.
Tehdy nevýdělečné Vertigo, dnes považované za jeden z nejlepších snímků historie, ne-li vůbec, se dočkal uznání až v posledních desetiletích. Dechberoucí výkon Kim Novak mimochodem vychválil například oscarový režisér Martin Scorsese, jež jej nazval „výjimečným“.
Kromě filmů blonďatý sex symbol s hlubokým hlasem proslavily i milostné aférky. Randila s adoptovaným synem dominikánského diktátora Ramfisem Trujillem nebo se zpěvákem, hercem a tanečníkem, dobrým přítelem Franka Sinatry, Sammym Davisem mladším, který se pro svůj afroamerický původ stal studiu Columbia trnem v oku.
Ze strachu, že vztah bílé herečky s černým mužem poškodí veřejnou image studia, bylo Davisovi, dle některých svědků vyhrožováno gangstery. Ti měli umělce donutit k ukončení vztahu s Kim Novak a oženění se s černoškou do dvou dnů pod pohrůžkou násilí – prý mu vyrvou zbývající pravé oko (o levé přišel během nehody v minulosti) a zlámou nohy. Sammy Davis Jr. se pak zanedlouho skutečně nedobrovolně oženil s černou tanečnicí, s níž se téhož roku rozvedl.
Ke konci 60. let minulého století Kim Novak potichounku, ale úmyslně mizela z filmového a televizního plátna. Herectví ji totiž nikdy zcela nepřirostlo k srdci, neustále byla přitahována malířstvím, kterému se v posledních několika dekádách plnohodnotně věnuje.
Jan Králík