Generálmajor se později pokoušel bizarní sbírku prodat novozélandské vládě, ta však o scvrklé hlavy svých bývalých občanů neměla zájem. Bizarní kolekce tak nakonec skončila za vitrínou v newyorském muzeu.

Narodil se na ostrově Madeira vprostřed Atlantiku roku 1840 do rodiny kapitána Britské armády. Horatio Gordon Robley pokračoval v otcových šlépějích a v osmnácti letech nastartoval armádní kariéru. Jeho první vojenskou zastávkou byla Burma (dnešní Myanmar), kde strávil celých pět let.

Právě na daleké Burmě se naplno projevil jeho zájem o etnografii – vyrážel mezi „obyčejný“ lid, pořizoval skici a naučil se místnímu jazyku. Z přátelství s místními buddhistickými mnichy nakonec na jeho rameni vzniklo rudé tetování samotného Buddhy – na dobu poloviny 19. století poněkud kontroverzní čin.

FOTO: Bizarní sbírka desítek lidských hlav Horatia Robleyho

Bizarní sbírka desítek lidských hlav Horatia Robleyho - Horatio_Gordon_Robley _collection_tattooed_Maori_headsBizarní sbírka desítek lidských hlav Horatia Robleyho - Horatio_Gordon_Robley _collection_tattooed_Maori_heads_2Bizarní sbírka desítek lidských hlav Horatia Robleyho - 2008_CSK_05428_0410_000(034823)Bizarní sbírka desítek lidských hlav Horatia Robleyho - Robley_Moko1Bizarní sbírka desítek lidských hlav Horatia Robleyho - Major_General_H._G._Robley_MA_I175386_TePapa
Další fotky
Bizarní sbírka desítek lidských hlav Horatia Robleyho - Robley,_HG_-_Major_General_MA_I175402_TePapaBizarní sbírka desítek lidských hlav Horatia Robleyho - 684fc4f4171aed62a0bb6e022aba525cBizarní sbírka desítek lidských hlav Horatia Robleyho - 630f4d5c8380401ed0b7a27e9579147d

Uchvácen tetováním dálných kultur, ocitl se v „ráji“ když se roku 1863 pracovně přemístil do Nového Zélandu, kvůli participaci ve válkách s domorodými Maory. Kromě pečlivých kreslířských záznamů tradičního maorského tetovaní „moko“, si nakonec zpátky domů odvezl i okolo 40 potetovaných hlav.

Moko tetování

Lidské hlavy zvané „mokomokai“ nebyly odnímány pouze nepřátelům, ale prakticky všem s tetováním „moko“ na tváři. „Moko“ pokrývalo téměř celý obličej a vysloužili si ho pouze vysoce postavení členové maorské společnosti.

Ctěné osobě tak po smrti byla odňata hlava, odstraněn mozek, oči a vyplněny odhalené otvory. Hlava se pak nechala vařit ve vodě, nebo v páře v peci a vyudit na otevřeném ohni. Poslední fází bylo vysušení na přímém slunci po několik dnů a potření žraločím olejem. Mokomokai zůstávaly uložené v dekorativně zdobených krabicích rodin zesnulých a vyndávány byly pouze během posvátných ceremonií.

„Krvaví Bendersovi“. Po první americké rodině sériových vrahů, zabíjejících jen pro zábavu, se slehla zem

Robley se rozhodl obstarat co nejvíc exemplářů sušených hlav a i když byl na bizarní sbírku pyšný, roku 1907 ji nabídl k prodeji novozélandské vládě za jeden tisíc liber – ta však odmítla. Okolo 35 hlav (5 nejúchvatnějších si Robley ponechal) tak skončilo v proslulém Americkém přírodovědeckém muzeu v New Yorku.

Jan Králík

Komentáře