Město Port Royal se nám suchozencům asi dostalo do povědomí z filmu Piráti z Karibiku. Port Royal bylo ale ve skutečnosti město plné neřestí v područí pirátů – dokud ho nepozřelo samo moře.
Město Port Royal se nám suchozencům asi dostalo do povědomí z filmu Piráti z Karibiku. Port Royal bylo ale ve skutečnosti město plné neřestí v područí pirátů – dokud ho nepozřelo samo moře.
Pobřežní město Port Royal, ve své době známé jako „nejzkaženější město na Zemi“, do svých útrob v 17. století táhlo individua, která rozhodně nežila život podle dobových pravidel. Piráti, korzáři, otrokáři a prostitutky tvořili většinové obyvatelstvo tohoto tehdy extrémně bohatého města na jednom z karibských ostrovů – Jamajce.
Začalo to nevinně. Port Royal – městečko založené Španěly roku 1518 na 13km dlouhé písečné kose vybíhající z pobřeží – se dostalo pod nadvládu Angličanů roku 1655. Neustále hrozící útoky ze strany Španělska však dohnaly tehdejšího guvernéra k rozhodnutí, které obrátilo poklidného ducha města naruby – k pozvání koalice pirátů a korzárů, která zaručila obranu města. Od té chvíle již vznešeně Angličany přejmenovaný Port Royal sice ne de iure, ale de facto patřil pirátům.
Rychle rozrůstající se město se dokonce jednu dobu stalo největším v Karibiku, hostilo na 6 500 obyvatel. Pro piráty a korzáry bylo ideální hlavně jeho umístění v blízkosti obchodních cest (takže snadné kořisti) a několika průplavů.
V době největší slávy přístavu připadala na deset obyvatel jedna hospoda, podle dobových záznamů dokonce po městě poletovali opilí papoušci. Kromě nich se v Port Royal usadila i ta nejznámější pirátská jména jako Černovous, Henry Morgan (který je pohřben na dnes zatopeném portroyalském hřbitově) a Calico Jack.
Postupem času se přišlo na to, že víc než pirátství vynáší jiná nelibá činnost – obchod s otroky. Jamajka prosadila v roce 1687 protipirátský zákon. A tak se z kdysi pro piráty bezpečného území stalo jejich popraviště. Na šibenici tu nakonec skončil právě i Calico Jack.
Úplný konec města zařídila až roku 1692 sama příroda. V červnu onoho roku zasáhlo Jamajku ničivé zemětřesení. A Port Royal nakonec i tsunami. Půlka budov skončila pod vodou. S nimi i jejich obyvatelé. Dohromady dva ničivé živly usmrtily 3 000 obyvatel a dalších 2 000 zemřelo na zanedbání následné péče. Angličané opodál založili další přístavní město Kingston – dnešní hlavní město Jamajky.
Z kdysi nechvalně proslulého města dnes zbylo jen pár domečků a opevnění, zbytek – dosud čitelná uliční síť, ruiny domů a vraky lodí – teď leží na dně Karibského moře a od roku 2009 usiluje o zapsání na listinu světového dědictví UNESCO.
Jan Králík