Překrásným, čistě přírodním strukturám, které už stovky let věrně slouží jako mosty přes divoké říčky indické džungle, na počátku jejich zrodu pomůže pár lidských rukou…

V malém státě Méghálaj na severovýchodě Indie místní obyvatelé „staví“ mosty z kořenů elastického fíkusu. Lávky se ale ve skutečnosti budují samy – jejich pevnost nabývá na síle postupem času. Čím starší kořen, tím silnější most.

FOTO: Pohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let

Pohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - living root bridge tree india Meghalaya 10Pohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - Living-root-bridge-6Pohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - IMG_3182Pohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - school-boys-living-root-bridge-meghalaya-indiaPohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - DSC01469
Další fotky
Pohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - Double-Decker-Living-Root-Bridges-of-MeghalayaPohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191120100205-living-bridge-inosculationPohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - http___cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_191119111824-04-living-bridges-indiaPohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - e45c8de4bcac497b0349978ed054d844Pohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - 020615170139-living-root-bridge-4Pohádkové mosty z kořenů stromů jsou staré stovky let - 1_v_7zN3NLnSR12sO-Gv-yjw

V oblasti existuje několik způsobů, jak „založit“ takovou samorostoucí lávku, obvykle se však stromy zasadí na březích řeky nebo na krajích jakékoliv překážky a jakmile se na povrchu objeví nadzemní kořeny, nasměrují se pomocí bambusových tyčí na druhou stranu. Až se doplazí do cíle, zapustí se kořeny do země – a takhle pořád dokola.

Bambus postupem času vymizí (jeho hnijící pozůstatky poslouží zároveň jako potrava pro cestující kořeny) a z lávky zbydou jen kořeny, které se každým rokem navzájem víc a víc proplétají, mohutní a rostou.

Méghálaj patří k nejvlhčím místům na světě.

Celý proces trvá několik desítek let, než je most připraven k bezpečnému využití. Jakmile ale lávka dospěje, je téměř nezničitelná. V oblasti, která patří k nejvlhčejším regionům, se kořenové mosty ukázaly být nejspolehlivější. Bambusové, dřevěné nebo ocelové v těchto extrémních podmínkách nevydrží. Ničí je záplavy, hniloba a rez. Kořenové mosty se můžou rozpínat až do délky 50 metrů a doslova „žijí“ stovky let.

Stromové lávky jsou tak nejčistším a nejmíň problematickým řešením osvědčeným po generace. Jsou součástí místního přírodního i lidského ekosystému – udržují je rodiny sídlící zde po staletí.

Photoshop? Ne! Výjimečný duhový strom, který rozjasňuje asijské pralesy, skutečně existuje

Vědci nyní chtějí zaměřit větší pozornost na tyto úžasné struktury, kterým bylo v minulosti věnováno jen málo zájmu. V budoucnu by totiž mohly pomoci velkým městům v boji proti stále se zvyšujícím se teplotám spojovaných s klimatickou krizí.

Jan Králík

Komentáře