Na jedné straně zástup královských vojáků s kulomety, na straně druhé několikatisícové hejno emuů hnědých. Na lidské vítěze by si snad vsadil každý, opak je však pravdou – v bizarní válce „zvítězili“ nelétaví opeřenci.
Těžké časy během Velké hospodářské krize na počátku 30. let minulého století v Západní Austrálii ještě více ztížil pták emu hnědý. Populace kdysi chráněného, druhého největšího nelétavého ptáka světa, se během počátku století rapidně rozrostla.
Endemický tvor byl kvůli ničení toužebných plodin označen za škůdce, nešťastní farmáři, jejichž pušky na emuy nestačily, tak požádali o pomoc samotnou vládu. Ta se rozhodla pro kuriózní řešení – vyslat vojáky 7. baterie Královského australského dělostřelectva pod vedením G. P. W. Mereditha se dvěma lehkými kulomety Lewis, deseti tisíci náboji a jedním vojenským vozem.
Doufali, že tak zabijí dvě mouchy jednou ranou – krom snížení počtu emuů si vojáci alespoň pořádně procvičí umění střelby. Operace nakonec trvala od 2. do 10. prosince roku 1932 v okolí městečka Campion, kde se objevilo hejno emuů o více jak 20 000 jedinců.
První přepadovka se konala v brzkých ranních hodinách. Asi tisícovka ptáků se zrovna posilňovala u napajedla. Vojákům se jich podařilo zneškodnit dvanáct – zasekla se jim totiž zbraň. Skóre dalších dnů nebylo o nic slavnější – během jednoho dne například padlo za cenu 2500 nábojů asi 200 „nepřátel“. Celkový výsledek nakonec činil 986 zastřelených ptáků za použití 10 000 nábojů.
Taktika opeřenců, rychle se rozutéct po malých skupinkách na všechny strany, byla příliš dobrá, australští královští vojáci neměli šanci. Ostudná operace byla odvolána, vláda se pak raději (úspěšněji) rozhodla proti emuům bojovat výkupem trofejí.
Jan Králík