Látka je to legendární. Skotské kilty, podšívky kabátů, šály, čepice, deky, tašky na kolečkách, řeznické zástěry, ubrusy v závodních jídelnách. Jsou vlastně všude. Na každém produktu vypadá jinak, na každém je v jiné kvalitě. Jedno slovo – kostka.
Kde se vzala, tu se vzala. Někomu připomíná kovboje z Vidlákova, jiný cítí teplo královského krbu. Pravdou je, že není kostka jako kostka. Ne každý vzor se hodí na každou příležitost, střih nebo postavu. Kostka je jedním z vzorů, které umějí být konzervativní i kontroverzní. Můžete s ní lehce zapadnout v davu jako tetris a ztratit se, nebo naopak být za toho podivného pana čtveráka v Kulaťákově. A než začnete s hejty na Zkrocenou horu – ruku na srdce hoši, viděli jste od dob Clint Eastwooda stylovější kovboje?
Znáte druhy kostek? Seznamte se!
Tartan
Ne, to není deka, ale patrně nejznámější kostka světa, kterou si za svou v mnoha barevných mutacích přijal i dnes jeden z největších módních domů Burberry. Vedle skotských krojů a uniforem se tartan používá také na civilní kostýmy, obleky, pláště, sukně nebo kalhoty.
Prince Of Wales
Kouzlo v tomto komplikovaném vzoru objevil i samotný král Velké Británie a Irska Eduard VII. (1845-1910), který ho v běžný den pravidelně oblékal. Právě proto se kohoutí stopa stala symbolem bohatství a vyšší třídy a dodnes nese jeho titul.
Windowpane
Vzor podobající se okenní tabulce neboli windowpane je elegantní, ale i trochu excentrický. Barvu košile slaďte podle méně dominantní barvy saka. Kravatu a kalhoty vybírejte jednobarevné, ať se do toho moc nezamotáte.
Houndstooth
Historie stylizovaného otisku kohoutího pařátku se začala psát v roce 1885 ve Skotsku. V 50. letech ji do své přelomové kolekce s názvem New Look obsadil návrhář Christian Dior a v devadesátkách Alexander McQueen, když se začal pídit po svých skotských kořenech.
A jak to nosit..?
Kabát
Teď se musíte rozhodnout – chcete být vidět, nebo zapadnout? Kabát totiž v davu neschováte. Čím drobnější vzor a střídmější barva, tím sice užitnější kus, ale zase menší módní dobrodružství. Naopak jasně definovaná kostka vás hodí rovnou mezi módní nadšence. Přesto pokud patříte spíše k rubensovským typům, držte se drobnější kostky a tuhle geometrickou matici nechte modelkám.
Kalhoty
Pokud jste začátečníci, co se týče kostky, tak jako po prvním kusu sáhněte po kalhotách. Ať už jste fanoušci klasického odívání, nebo kopete za street wear, kostka na kalhotách se vám bude nejsnadněji kombinovat se zbytkem vašeho ostříleného šatníku.
Bunda
Zkrácená bunda do pasu je ideální střet starých a nových časů. Kostkou odehrajete tradici a kultivivanost, střihem pak inovativnost. Dohromady je spojuje jedno slovo – trendy. Když na to máš, tak to ukaž.
Košile
Kdo řekl, že nesmíte nosit kostkovanou košili do obleku? Kecy! Jen to má pravidla. Kostkovaná košile si v drtivé většině případů žádá jednobarevný oblek bez viditelnějšího vzoru. Kombinování vzoru, v tomto případě dvou vzorů kostek, je vyšší dívčí. Vždy jedna kostka musí dominovat – ať barevně nebo velikostí. Jedině tak je lze obě dostat do jednoho outfitu.
Připravil: Jiří Hofbauer