Pásek, kus více či méně kvalitní kůže nebo nedejbože koženky. Muži začali nosit pásky ve dvacátých letech minulého století, předtím byl kožený pásek spíše doménou oficírů a součástí uniforem. Při nákupu pásku řešíme několik základních věcí – délku (jaká je správná délka pásku?), materiál (jakou kůži), sponu (leštěnou, stříbrnou, zlatou atp.), jakou šířku (35 nebo 30 mm)? A pak samozřejmě jak barevně pásek kombinovat.
Správná délka pásku
Pásek se správně měří jediným způsobem, a to cca půl centimetru od spony do třetí dírky (viz obrázek). Pokud chcete mít jistotu, že máte ideální délku pásku, tak byste ho měli mít zapnutý na třetí dírku. Pokud je pásek zapnutý na první dírku, tak je vám malý. Pokud na poslední, tak naopak velký.
Jaký materiál?
Kůže! Nic jiného nechtějte. Ideálně teletina nebo obecně hovězina. Pokud vám někdo bude tvrdit, že to je pásek z vepřové kůže, tak mu moc nevěřte, na pásky se běžně nepoužívá. Kvalitní pásek poznáte tak, že je udělán minimálně ze dvou vrstev, lépe však ze třech. Nejlepší kůže jsou činěny (viz dále) tříslem. Nejčastěji jsou kůže zpracovávány chromočinením. Zvláště výrobci bot, kteří nabízejí i pásky, tento způsob používají. Nicméně tento způsob zpracování může u někoho způsobovat alergické reakce, které se projevují tak, že se začnou potit ruce nebo zarudne kůže.
[Co to je činění] Kožešina patří mezi nejstarší suroviny, které se naučil pravěký člověk využívat. Pravděpodobně velmi brzy byly vynalezeny první způsoby činění, kterými byly odstraněny hlavní nedostatky surových kůží, což je vysušování a tvrdnutí kůže v horku a její zahnívání v deštivém počasí. Po tisíce let se činění kůží a kožešin zdokonalovalo, vzniklo nepřeberné množství pracovních postupů. Činění je fyzikálně-chemický proces, při kterém se holina přeměňuje v useň za přispění činících látek organického, nebo anorganického původu. Účelem činění je zabránění slepení kolagenových vláken v rohovitou hmotu. Činěním se jednotlivá vlákna udržují ve vzájemně volném a pohyblivém stavu. Useň při správném ošetřování je odolnější vůči vodě, odolává vyšším teplotám, účinkům bakterií a enzymů, působení zředěných kyselin a zásad, zachovává si trvalou pružnost, ohebnost a žádaný omak. K činění se používá řada látek, činidel (činiv) a podle použitých činicích látek se rozlišuje na činění anorganickými sloučeninami (nejvýznamnější je chromočinění) a organickými sloučeninami (nejvýznamnější je třísločinění).
Jakou sponu?
Tady záleží vyloženě na vkusu. Ideální je zeptat se, zdali je spona ze slitiny, která neobsahuje alergenní látky. Což se ale obávám, že v 99 % případů vám nikdo v obchodě neřekne, protože to prostě neví.
Šířka pásku?
Nejběžnější šířkou je 35 mm. Ideální do obleku i k volnočasovým kalhotám. Kdo preferuje užší pásky k obleku, doporučuji 30 mm. Ještě užší už jsou out a působí zvláštně.
Cena pásku?
Kvalitní kožený pásek z teletiny stojí od 2.000 až 2.500 Kč. U pásků se dá velmi dobře orientovat právě podle ceny. Pokud pásek stojí 1.000 Kč, nebude to žádný zázrak (vzhledem k ceně kůže, spony, ruční práce a samozřejmě marže). Za cenu okolo 3.500 Kč můžete mít luxusní pásek na míru (vyberete sponu, barvu kůže, délku). Více než 4.000 Kč bych za pásek nedával, už to nemá kvalitativní ani jiné (na míru) opodstatnění. Výjimkou jsou značky jako LV nebo Gucci, kde pásek stojí okolo 7.000 Kč a více. Tam platíte za brand a pokud mermomocí tuto značku chcete, tak vám nic jiného nezbude. Ale už to opravdu není o kvalitě.
Jak kombinovat?
Já jsem zastánce – stejný odstín pásku jako boty. Nic tím nezkazíte a vypadá to nejlépe. Experimentovat ale můžete – například pokud máte černý oblek a černé boty, není špatné mít třeba červený pásek. Ale to chce zrcadlo a soudnost 🙂 Nemusí to sedět každému.
Nezařazené
Kroutí se vám pásek? Není to vada. Každý kožený pásek se po nějakém čase začne přizpůsobovat tělu a už není úplně rovný. Je to dáno tím, jak sedíme. Kůže pracuje a sedá si s námi. Takže to není důvod k reklamaci.