Jednak to zajímalo mě, jednak se na to ptá hodně zákazníků. Jak ošetřovat kožené podrážky a jak dlouho vlastně vydrží?

Kožená podrážka není navždy, jednou ji budete muset vyměnit. Pokud máte rámovou botu (například Loake), není to problém. Jestliže máte lepenou botu, asi to nějak půjde také, ale výsledek je značně nejistý. Jak dlouho podrážky vydrží, tedy za jak dlouho se prochodí, to záleží na frekvenci nošení bot.

Jestliže boty nosíte 5x týdně, tak počítejte zhruba rok, maximálně rok a půl. Pak podrážka odejde do obuvnického nebe. Na botách nošených 2x týdně vám bez problémů vydrží 2 roky. Jak poznáte, že podrážce končí životnost? Cítíte každý kamínek a máte v ní díru 🙂 Někteří zákazníci se bojí, že velmi rychle podrážku prochodí na švy – a že je pak obrousí a podrážka se rozpadne. Na fotografii níže vidíte botu starou zhruba 2 roky, nošenou průměrně 2x týdně. Švy už nejsou znatelné, jak jsou obroušené, ale ničemu to nevadí. Někteří výrobci nebo ševci tyto švy skrývají, takže je na podrážce vůbec nevidíte. To je samozřejmě nejlepší řešení, ale tento způsob botu prodražuje a je překážkou rychlé výrobě. Proto ho výrobci jako Loake nebo Allen Edmonds nepoužívají.

podrážka

Jak o koženou podrážku pečovat?

Nijak zvlášť, prostě choďte a jednou za měsíc ji natřete ochranným prostředkem. Buď od Collonilu (Sohlen Tonic) – 3-4 tenké vrstvy a nechte zaschnout, nebo od Burgolu, který na to má speciální olej se štětečkem. Collonil ale poslouží velmi dobře.
Podrážka se jednak impregnuje, jednak se méně odírá. Nikdo nikdy nezměřil, o kolik se prodlouží životnost při používání těchto přípravků, ale nějaký ten měsíc to bude.

Jak a kde koženou podrážku vyměnit?

To je problém. A hned vám řeknu proč. Za prvé to je pracné, a proto to nikdo nechce dělat, a za druhé to vyžaduje neuvěřitelnou zručnost. Pokud totiž švec nemá originální kopyto, tak není lehké po výměně kožený vršek boty znovu napasovat do rámu boty. Upřímně říkám, že nevím, kdo by v Česku uměl bezvadně vyměnit koženou podrážku. I proto mají velcí výrobci svoje repairing services. Pošlete jim botu, napnou ji na originální kopyto, vymění podrážku, podpatek, vnitřní podešev, bota se nově rozleští a máte na 2 roky zase vystaráno. 

Lež jak vrata

Slyšel jsem od jednoho obuvníka (no, vyrábí i klíče a prodává hodinky…), že nejlepší je boty podrazit, že pak se o podrážku nestaráte. Omyl. I gumovou podrážku prochodíte nebo spíše častěji z nějaké strany sešmajdáte. A pak ji musíte vyměnit. Jenže s každou výměnou je třeba originální podrážku zbrousit. Takže ani tu gumu nemůžete vyměňovat donekonečna.

Boty pro fajnšmekry: Jak probíhá renovace a kolik stojí?

Komentáře