Nejsme voňaví, éteričtí motýli – jsme zemití, smrtelní lidé, a tudíž někdy páchneme. Problém je v tom, že vlastní zápach často necítíme. A ještě větší problém je, že jej cítí ostatní lidé a vytváří to v nich vůči nám negativní postoje. Pomůže ovšem důmyslná technika: japonský detektor zápachu Tanita ES-100, který se nestydí vám naznačit: „Smrdíš!“

Pachové vjemy, jakými působíme na ostatní, bývají nejsilnější. Někdy však bohužel vůbec netušíme, jakým způsobem v pachovém spektru na okolí působíme. Svůj pach totiž často vůbec nevnímáme. A málokdy najdete někoho upřímného, kdo vás upozorní, že vaše oleofaktorické působení není úplně příjemné. Technika však rozpaky nezná, a japonský pachový detektor ES-100 od firmy Tanita vám jasně řekne, že je nejvyšší čas se umýt, převléct a navonět. Přístroj funguje podobně jako zařízení pro dechovou zkoušku na alkohol od stejného výrobce. Místo částic alkoholu akorát ES-100 detekuje látky, které způsobují zápach.

Kapesní přístroj se používá velmi snadno. Stačí odklopit kryt a čidlo přiblížit k problematické tělesné partii, jako je například podpaží. Nebo koneckonců i rozkrok. Poté je třeba počkat kolem deseti sekund, než přístroj údaje nabere a analyzuje je. Na LED displeji se pak objeví výsledek pachového testu na stupnici od jedné do deseti.

Nula znamená, že nejste nijak cítit, jednička až čtyřka znamená přijatelnou úroveň tělesného zápachu, od pětky do devítky už byste měli se zápachem něco dělat, a desítka už se prakticky rovná chemickému poplachu.

Přístroj Tanita ES-100 dokáže změřit nejen přirozené pachy těla (tedy pachy látek produkované bakteriemi, které vám žijí na pokožce), ale také například parfémy. Pokud tedy máte obavy, zda jste se nenavoněli příliš (což může být pro ostatní také nepříjemné), můžete si opět intenzitu pachového působení exaktně změřit.

Výrobce očekává, že o měřič pachu budou mít zájem hlavně muži ve věku 40–50 let, kdy se podle statistik začínají nejvíce svým potenciálně nepříjemným pachem zabývat a tento problém řešit. Přístroj samozřejmě je vhodný pro každého, kdo chce mít jistotu, že jeho (nebo její) oleofaktorické působení nepokazí rande, obchodní schůzku či popularitu ve skautské kluboně. Tanita ES-100 se prodává od 1. července.

Petr Bílek

Už se Češi naučili používat antiperspirant? Odpověď najdete ZDE.

 

Komentáře