Neustále v obchodě odpovídáme na otázky, jak to je s tou koženou podrážkou. Bát se, či nebát? Podrazit, či nechat? Jak je to s tou renovací? Když si koupíte běžné boty s koženou podrážkou, máte v zásadě dvě možnosti:
- Nechat si je podrazit (tedy nalepit tam gumu) a tím botu často rozhodit, co se vyvážení týče.
- Rok v nich chodit a až prochodíte podešev, tak je vyhodit.
Vyměnit koženou podešev na běžných lepených botách je totiž téměř nadlidský úkol s nejistým výsledkem, proto se o něj nikdo ani nepokusí.
Rámové boty, to je věc jiná.
Víte, jaký je rozdíl mezi rozumnou investicí a luxusní zbytečností? U bot Loake (a jiných značek samozřejmě) je to pro mě právě možnost jejich rekonstrukce.
Běžnou chůzí a rozumným střídáním bot koženou podešev prošlapete skutečně za cca rok a půl (samozřejmě je potřeba brát v úvahu spoustu proměnných, proto je to údaj značně orientační). A jestliže běžné boty pak můžete vyhodit, rámovky je možné poslat zpátky do originální továrny na renovaci. Pokud nosíte rámovky, jejichž výrobce originální opravu nenabízí, zkuste se poptat nějakých ševců – měli by umět podrážku vyměnit.
Jak to probíhá? (krátká verze)
- Zákazník donese boty do obchodu.
- Zaplatí cca 1500 – 2000 Kč za proces renovace (my účtujeme 1500 Kč) s tím, že poštovné do Anglie i zpět zaplatíme my.
- Zhruba za měsíc přijdou zpět renovované boty.
- Jste šťastní, protože můžete nosit své oblíbené boty i nadále!
Proč se rámové boty dají renovovat a lepené ne?
Je to dáno jednoduše jejich konstrukcí – co je jednou slepené, těžko kdy rozlepíte a zase slepíte, aby to vypadalo inteligentně. Rámové boty jsou ale šité do rámu, takže se podešev dá jednoduše „odpárat“ a znova přišít. Velmi laicky řečeno.
„Rám“ je pruh kůže, který je přišit kolem dokola spodní části boty. Je přišit silným stehem (tzv. „lock stitch“) jak ke svrchní části boty, tak k podešvi a tím je drží pohromadě. Stehy jsou na vnější části boty pro maximální voděodolnost.
Obrázek řekne víc než 1000 slov. Všimněte si hlavně částí s prošitím.
Zákazníci se často ptají, co všechno se jim za těch patnáct stovek opraví. Kromě kompletně nového podvozku boty (podrážka, rám, pata) je bota napnuta na originální kopyto, kůže je znovu rozleštěna, dostanete nové tkaničky a samozřejmě hezkou novou krabici. Výhodou je, že kůže je i po rekonstrukci pěkně měkká, takže si nemusíte znovu zvykat a botu rozšlapovat.
Již jsem to zmínil, ale znovu to musím zopakovat – nejde přesně říci, jak dlouho vám kožená podešev vydrží. Já jsem dělal takový test, kdy jsem téměř denně nosil Loake Connery po dobu 16 měsíců. A podrážka měla namále – díru jsem však neudělal. Když budete dodržovat doporučení, tedy nosit boty vždy obden, po procházce v mokru je necháte jeden den vyschnout a budete se o podrážku alespoň jednou měsíčně starat, tak vám 2 roky vydrží. Pokud boty budete nosit 1-2x týdně, tak vám garantuji 3 a více let.
A jak poznám, že je podrážka zralá na výlet do Anglie? Prostě se v ní udělá díra. Nečekejte na díru na druhé noze. Ta nepřijde. Je to logické. Díra se udělá na straně, kterou více zatěžujete. Těsně před uděláním díry budou podrážky také už velmi měkké – budete cítit každý kamínek. I to je dobrá indicie k objednání rekonstrukce.
Jak to probíhá? (dlouhá verze)
Pro fajnšmekry nabízíme i přesný popis procesu renovace bot pro zpěváka Jamese Bagshawa, který se objevil na oficiální FB stránce Loake.
Před & Po
Několik párů bot jsme již odesílali na renovaci a občas je také vyfotíme, tak se můžete podívat na naše reálné Před&Po fotky.
Jak dlouho vám boty s koženou podešví vydrží? Plánujete je poslat zpátky na rekonstrukci? Nebo už se vám nějaké z rekonstrukce vrátily?