Dát více než 5 tisíc korun za kvalitní pár anglických bot není úplně snadná věc. A když už si je poprvé nazujete, máte z nich dokonce puchýře? No kde to jsme?
Kvalitní boty jsou jako kvalitní ženy. Vyžadují péči, za kterou se vám ale bohatě odmění.
Pokud chcete kvalitní dlouhotrvající vztah, budete mu muset něco obětovat. Pokud chcete kvalitní boty, co dlouho vydrží, budete se o ně muset trochu starat. Odměnou vám ale budou boty (nebo žena), které stárnou do krásy.
Nejdříve trochu zeširoka…
1) Používejte napínáky
Napínáky jsou vážně naprostý základ. Dramaticky prodlužují životnost boty, napínají kůži a pomáhají i vysoušet pot a vlhkost, kterou do sebe kůže z nohy nasaje. Napínáky byste měli do bot vkládat ihned po vyzutí a nechat je v nich alespoň 24 hodin. Ano, tak dlouho. Proto se doporučuje mít alespoň 2 páry obuvi a ty pravidelně střídat, aby se jejich kůže vždy po nošení stihla na napínácích vypnout a vyschnout.
2) Používejte lžíci na nazouvání
Pravděpodobně je to tak základní rada, až je zbytečná, ale přeci jen. Nazouvejte si boty lžící, abyste si nesešlápli patovou část.
3) Každé boty barví
Vnitřky bot jsou barvené a i těm nejlepším se stává, že pouštějí barvu. Dříve to problém nebyl, protože se nosily pouze stejně nebo podobně barevné ponožky, takže puštěná barva nebyla tolik vidět. V dnešní době Happy Socks a barevných ponožek už to mírný problém je.
Jediné řešení je buďto se s tím smířit, nebo používat Colour Stop sprej proti barvení bot. Měli byste ho sehnat v téměř každém obchodě s obuví. Pokud si koupíte boty u nás, u pokladny je Colour Stop sprejem nastříkáme, taková ochrana ale bohužel nevydrží navždy.
Koupil jsem si nové boty, co teď?
U nových bot je potřeba zajistit 2 věci: aby se kůže přizpůsobila vaší noze a aby o ni bylo dobře postaráno. Začneme tou první.
Kvalitní kožené polobotky nejsou tenisky, abyste je mohli nazout rovnou v obchodě a odkráčet v nich. Je potřeba je nejdřív tzv. „rozšlápnout“.
Dříve se patová část „změkčovala“ kladívkem. Pokud nejste barbaři, tak to rozhodně nedělejte. U kvalitní kůže to není potřeba.
Není to žádný složitý proces. Jen musíte dát botě čas přizpůsobit se vaší noze, takže je dobré nosit je zpočátku vždy jen pár hodin v kuse. Rozhodně si je neberte na celodenní pochůzky po městě. Odnesete to puchýři a bolestí.
Můžete je nosit třeba vždy doma po práci nebo se s nimi procházet po kanceláři, vždy jen hodinu, dvě v kuse. Loake doporučuje nosit nové boty napoprvé v suchu, aby podrážky nachytaly jemný štěrk a prach – pomáhá to voděoodolnosti.
Takto je noste 3-5 dní a čas strávený na noze průběžně prodlužujte, až se dostanete na jeden celý den. Pak už nemusíte na nic brát ohled a považujte své nové boty za rozšlápnuté a připravené na dlouhou službu.
Jak se postarat o kůži nových bot
Aby boty vydržely co nejdéle, je potřeba se odpovídajícím způsobem starat i o jejich kůži. Znamená to víceméně jediné – zajistit, aby nevyschla a nepopraskala. K tomu slouží vyživující vosky a kondicionéry (např. ten od Allen Edmonds).
Samotný proces základního čištění a údržby bot sestává ze 4 kroků:
- Odstranění prachu a povrchových nečistot hadříkem nebo kartáčem
- Čištění a výživa kondicionérem
- Nanesení vosku
- Kartáčování pro vysoký lesk
Pro každodenní péči ale můžete zvolit rychlejší alternativu. Liší se vlastně jen v tom, že místo dlouhého jemného leštění hadříkem s trochou vosku a vodou si pomůžete kartáčem.
Hadříkem nanesete rovnoměrně vosk po celé botě (nedělejte vrstvu tlustou, stačí opravdu tenká), sem tam si dopomůžete namočením hadru do vody, aby lépe klouzal po povrchu boty, a necháte 10 minut zaschnout.
Po 10 minutách už jen obě boty překartáčujete měkkým kartáčem a máte hotovo.
Jak se starat o podrážky?
Špatná zpráva – o podrážky se moc starat nejde.
Víceméně jediné, co můžete dělat, je nanášet na ně Sohlen Tonic a doufat, že se vám budou ošoupávat o něco pomaleji. Konkrétní účinky ale těžko někdo změří…
Abychom to krátce shrnuli, je potřeba:
- Zvyknout si
- Dodávat vlhkost
- Užívat si
Skoro mi to připomíná návod na šťastné manželství :-).