Budoucnost Petera Parkera alias Spider-Mana v Marvel Cinematic Universe byla ještě do minulého pátku velice nejistá. Vzhledem k neblahému průběhu vyjednávání mezi Sony, které vlastní práva na Spidermana, a Disney, kterému patří prakticky celý zbytek marvelovských komiksovek, vše nasvědčovalo tomu, že Spideyho už znovu po boku Avengers a dalších oblíbených hrdinů znovu neuvidíme.
Nyní však obě strany znovu nalezly společnou řeč a my se tak můžeme těšit na další filmy, kde bude pavoučí muž vystupovat po boku Avengers a dalších postav z MCU. Červeno-modrý kostým bude nadále oblékat Tom Holland, který si zahrál i v prvních dvou dílech aktuální spidermanovské trilogie, a nyní by po smrti Tonyho Starka měl, i vzhledem ke svému útlému věku, zaujmout přední pozici v řadách Avengers. V naší galerii se podívejte na všechny dosavadní hrané snímky, ve kterých se Spider-Man za 20 let od příchodu na stříbrné plátno objevil.
Žádný z dosud natočených filmů se Spider-Manem v hlavní, či vedlejší roli nebyl vyložený propadák, jako tomu bylo u mnoha jeho kolegů z komiksového prostředí. A i když poslední díl původní trilogie s Tobym Maguirem a oba díly z nedokončené série Amazing Spider-Man neobdržely od kritiků, ani od fanoušků příliš valné recenze, stále je můžeme řadit mezi ty povedenější filmy se superhrdinskou tématikou.
Nejčerstvější zpracování v koprodukci Sony a Disney v čele s Tomem Hollandem si zatím v celkovém hodnocení stojí nejlépe. Zapojení Spideyho do zbytku Marvel Universe se ukázalo jako dobrý tah, vdechlo skomírající pavoučí značce nový život a konečně byl využit jeho plný potenciál z komiksové předlohy. A co je nejdůležitější; Peter Parker je konečně dítě! V předchozích dvou verzích Spider-Mana jsme sledovali dospělého muže v roli, která byla původně určena mladému teenagerovi. To v některých situacích mohlo působit trochu směšně. Zvláště pak, když vezmeme v úvahu Parkerův infantilní smysl pro humor a časté hlášky směrem k jeho protivníkům.
Zároveň se však nejnovější Spidey potýká s jedním velkým problémem. A tím je jeho dosavadní závislost na Tony Starkovi AKA Iron Manovi. I když Stark slouží Peterovi jako otcovská figura a mentor, zároveň je důvodem vzniku superpadouchů, se kterými se mladý teenager musí pomocí svých pavučin vypořádávat. Byla to právě nenávist ke Starkovi, která dovedla Vultura i Mysteria ke spáchání zločinů, které z nich udělaly hlavní záporáky prvních dvou dílů nové trilogie. To vlastně znamená, že Tony vytváří všechny padouchy, jejichž zločiny musí nejmladší Avenger potírat.
Pokud se podíváme na původní trilogii uvedenou filmem Spider-Man v roce 2002, najdeme hodně nesrovnalostí s komiksovou předlohou. I tak je ale až do dnešního dne Toby Maguire nejoblíbenějším Spider-Manem mnoha fanoušků. V tomto zpracování sice Peter v pavoučím obleku nepřekypuje vtipnými hláškami ani si nemůžeme užít žádného pokročilejšího vybavení, které by zpestřilo jeho boj s nepřáteli. Navíc některé scény a dialogy z prostředí Parkerovi školy se dnes zdají až vyloženě trapné. Ale i přes všechny tyto nedostatky je celkový feeling Spider-Mana zachycen perfektně.
Vývoj Peterova charakteru skrze všechny tři filmy, těžká morální rozhodnutí, která musí podstoupit, originální záporáci (tedy alespoň v případech Green Goblina a Dr. Octopuse) a všeobecně nadstandardní herecké výkony hlavních postav dělají z této trilogie jasného favorita na nejlepší zpracování možná nejoblíbenější postavy celého Marvel Universe. Samozřejmě nebudeme tvrdit, že notná dávka nostalgie nepřidává filmům s Tobym Maguirem nějaké ty plusové body. Ale na tom v závěru přece není nic špatného.
Po Spider-Manovi 3 nastala pětiletá pauza, kdy řada fanoušků netrpělivě čekala na čtvrtý díl s Toby Maquirem v hlavní roli. Nikdy se však už nedočkali, jelikož původní trilogie byla nadobro uzavřena a Sony ohlásilo restart pavoučí značky. Do role Petera Parkera byl zanedlouho ohlášen Andrew Garfield, režie se ujal slavný filmový a hudební režisér Marc Webb. Veřejnost byla od začátku k novému Spider-Manovi skeptická, a i když si první díl nevedl úplně špatně, scházelo mu jakési kouzlo, které měly díly předchozí. Garfield byl sice jako Peter Parker o poznání vtipnější a choval se více jako jeho komiksové předlohy, avšak slabší zápletka a přehnaný důraz na tajemný osud Parkerových rodičů ze Spider-Mana vzaly to nejdůležitější.
Amazing Spiderman 2, který vyšel o dva roky později, byl pravděpodobně nejslabším snímkem ze všech doposud uvedených. Film působil chaoticky, zápletka vlastně neměla hlavu ani patu. Dokonce hlavní záporák Electro, ztvárněn jindy charismatickým Jamiem Foxxem, byl naprosto bezduchý a divák si k němu mohl najít cestu jen velmi těžko. A to nemluvíme o až tragickém vizuálním zpracování pulsujícího elektrického padoucha. Netrvalo dlouho, a Sony se rozhodlo Spider-Mana znovu vyměnit. Garfield dostal padáka a jeho místo zaujal Tom Holland.
V tento čas přišla právě i samotná dohoda s Disney, která Spideyho zahrnula do jejich Marvel Cinamatics Universe. A ačkoliv v posledních týdnech vše nasvědčovalo tomu, že Spider-Man MCU opustí a půjde si znovu svou vlastní cestou pod taktovkou Sony, nedávná dohoda mezi oběma společnostmi pravděpodobně zaručila Hollandův třetí samostatný film, stejně tak jako jeho výstup v několika dalších připravovaných marvelovkách.
Michal Švehla