Najít tu svoji ideální košili není úplně jednoduché. Kromě kvalitní a příjemné látky (100% bavlna je minimální podmínka) je druhou zásadní charakteristikou košile její límec.
Límec? Vždyť jde přeci jen o to, aby měl správnou velikost a neškrtil, ne?
No, ne tak úplně. Měli byste ho volit uváženě, aby co nejlépe kompenzoval tvar vaší hlavy a směřoval pozornost k vašemu obličeji, protože o to jde především.
Velikost límce – záležitost proporcí
Stejně jako bude stokilový zápasník vypadat ve Smartu zvláštně, musíte volit i vy správně velký límec ke své ctěné hlavě. Jde čistě jen o to, aby se jedno přizpůsobilo druhému: velká hlava – velký límec, malá hlava – menší límec.
Výška límce
Máte-li dlouhý krk a chtěli byste to trochu zamaskovat, existuje jednoduché řešení – vyšší límec. Expertem v této oblasti je americký spisovatel Tom Wolfe, který se vzezření želvy brání seč může právě vyšším límcem.
Platí to i opačně, image bezkrkého pitbulla se mírně zbavíte nošením nižších límců.
Poloha špiček
Výška, velikost, pořád nemáme vyhráno. Ještě bychom měli řešit šířku. V tomto ohledu máte volbu poměrně jednodušší – většinou stačí zvolit správně mezi běžným business límcem a širokým cut-away nebospread límcem.
Opět platí pravidlo vyvažování: protáhlý obličej – široký límec, kulatý obličej – úzký límec.
Možná jste o svých límcích ještě takto nepřemýšleli. Pokud máte rámcově normální hlavu, nic moc řešit nemusíte. Jinak máte alespoň o způsob navíc, jak svůj handicap (nebo přednost) podpořit či zakrýt.