Mít doma kvalitní připojení k internetu je už v současnosti v podstatě nezbytnost pro každou spokojenou a fungující domácnost. V Česku se dlouhé roky těšilo velké oblibě připojení přes Wi-Fi. Bylo to zkrátka nejjednodušší. A právě jednoduchost porážela i všechny nevýhody, které připojení k Wi-Fi má. A není jich úplně málo. Jenže s příchodem pevného 5G internetu už nemusí české domácnosti dělat kompromisy. Pojďme si teď podívat na to, jaké výhody, a naopak slabiny má připojení přes Wi-Fi a co nabízí nastupující pevný 5G internet na doma.

Ačkoliv patří připojení k internetu přes Wi-Fi patří v Česku mezi nejrozšířenější, má své limity. Které? Připojení přes síť Wi-Fi totiž pracuje v nevyhrazeném, takzvaně nelicencovaném pásmu (tzn. nepotřebujete povolení úřadů) díky čemuž, se toto pásmo stalo výrazně přetíženým. Je totiž narušováno dalšími zařízeními, jako jsou například vysílačky, a hlavně ostatními Wi-Fi sítěmi, které využívají stejné frekvenční pásmo. Toto vzájemné rušení znamená snížení kapacity pásma, a tedy i snížení kvality přenosu dat. Asi nikomu, kdo používá Wi-Fi připojení, tak nemusíme popisovat situaci, kdy se vám například během streamování filmu objeví na monitoru ono nekonečné kolečko symbolizující stav, ve kterém se kvůli špatnému připojení nemůže nahrát zbývající část snímku, zrovna v té nejnapínavější chvíli.

Pevný 5G internet, který se v Česku rozvijí opravdu rychlým tempem, naproti „wifině“ funguje ve vyhrazeném (licencovaném) pásmu – toto pásmo je určeno pouze pro připojení pevného 5G internetu, které je šířeno v pásmu 3,7 GHz. Není tedy rušeno ostatními zařízeními. Díky tomu je pevný 5G internet nejen mnohem stabilnější, ale také výrazně rychlejší a bezpečnější. Aktuálně můžete stahovat data rychlostí až 100 Mb za sekundu a streamovat přitom video na více zařízeních najednou.

Další velkou výhodou pevné 5G sítě oproti Wi-Fi je její funkčnost i za nepříznivých povětrnostních podmínkách. Zatímco kvalita Wi-Fi připojení je často ovlivňována aktuálním počasím, pevný 5G internet využívá vyšší vysílací výkon a technologii odolnou proti rušení, díky čemuž jsou vlivy počasí na kvalitu připojení zcela zanedbatelné.

Tím výčet výhod pevného 5 internetu nekončí. Oproti připojení přes Wi-Fi se může pochlubit technologiemi, které využívají pokročilejší šifrování a zákazníci se tedy nemusí obávat o bezpečnost.

„Internet v domácnosti je dnes pro většinu lidí téměř tak samozřejmý a důležitý jako elektřina či voda. Očekávají, že bude fungovat vždy a spolehlivě. 5G internet je produkt, který na rozdíl od WiFi tato očekávání dokáže naplnit, a navíc je efektivním řešením i v místech, kam by bylo problematické vést optická vlákna,“ vysvětluje David Spies, ředitel pro vývoj produktů telekomunikační společnosti Nordic Telecom, která mimo jiné internetové připojení v pásmu 3,7 GHz nabízí.

Wi-Fi připojení zažívalo v české kotlině své zlaté časy, ale technologický vývoj jde dál, a tak se tento způsob připojení stává ze zcela pochopitelných důvodů minulostí. Samozřejmě v místech, kde není možné se k internetu připojit přes 5G pevný internet, zůstane Wi-Fi dostatečným řešením, ale je jasné, že budoucnost internetového připojení je zkrátka pevný 5G internet. Nemusí se nám to líbit, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat.

Komentáře