Jedním z největších sportovních svátků sledovaných po celém světě není ani tak mistrovství světa ve fotbale, které aktuálně spěje do svého grandiozního finále, nýbrž olympijské hry se skutečně globálním dosahem a sledovaností. Téměř každá země světa v nich totiž má nějaké to svoje „horké želízko v ohni“, což se o fotbale rozhodně říci nedá. Pro většinu zemí bylo, je a asi nadále bude obrovskou ctí být hostiteli této celosvětové sportovní události, a proto se na ni snaží co nejlépe připravit, aby si před celou planetou neuřízly ostudu. Jenomže o to smutnější osud pak potkává po skončení celé akce olympijské komplexy, které byly kvůli ní zrekonstruovány či – a to se děje stále častěji – nově zbudovány. Opuštěné, nevyužívané a chátrající „stánky sportu“ dnes najdete prakticky v každé zemi, které měly v posledních desetiletích tu ojedinělou čest olympijské hry pořádat.
Asi nejznámějším symbolem je v tomto ohledu bobová dráha v bosenském Sarajevu, které hostilo zimní olympiádu v roce 1984. Na začátku devadesátých let začala být po vypuknutí občanské války využívána jako kryt a stopy hrůz tehdejšího konfliktu jsou na ní patrné i po téměř třiceti letech, což navíc podporují zarůstající ruiny kdysi honosných olympijských hotelů a tribun v blízkém okolí, s dodnes viditelnými stopami po ostřelování. V současnosti dráhu využívají převážně skateboardisté a MTB jezdci pro své adrenalinové jízdy a sem tam v okolí přespává nějaký bezdomovec.
Stejný osud zažívají olympijské stadiony po celém světě. V sousedním Německu nám připomínají ‚Hitlerovy‘ letní olympijské hry roku 1936 rozpadající se budovy v okolí Berlína a další smutnou vzpomínkou je opuštěné olympijské nádraží v Mnichově, kde se odehrál teroristický útok na izraelské sportovce v roce 1972.
Po nejdražších hrách v historii, zimních olympijských hrách v Soči v roce 2014 , zbyla opuštěná olympijská vesnice, která je už za pouhé čtyři roky v naprosto dezolátním stavu. Po těchto hrách, které měly větší rozpočet než všechny předchozí zimní hry v historii, zbyly jen ruiny, smutná vzpomínka a divná pachuť z událostí, které se odehrály těsně po jejich skončení, kdy se ukrajinského Krymu prostřednictvím „referenda“ zmocnilo Rusko.
Ještě smutnější je odkaz posledních letních olympijských her v Riu de Janeiro (2016), které přišly Brazílii odhadem na 300 miliard korun. Už tak zadlužená země uspořádala hry i přes protesty místních obyvatel a slibovala, že olympijský park rozhodně najde své využití i po skončení her. Z olympijské vesnice měla vzniknout luxusní čtvrť s byty a sportoviště měla sloužit veřejnosti. Ale jak můžete vidět v galerii výše, skutek jaksi opět někam utek.
Adrian Amiridis
A zde se ještě podívejte, jak vypadá Koupání kombinované se závratí v bazénu se skleněným dnem ve výšce 150 metrů.