Co udělat s použitými jednorázovými ochrannými rouškami, které během světové pandemie koronaviru zaplavují ulice? Italský umělec a designér Tobia Zambotii z tisíců kusů zdravotnického odpadu vytvořil kuriózní pohovku.
Designér Tobia Zambotti se rozhodl přilákat pozornost ke škodlivým dopadům, které má na naše životní prostředí časté používání jednorázových ochranných roušek ve snaze zabránit šíření nemoci COVID-19.
Roušky, obvykle vyráběné z vrstev plastového materiálu, jsou považovány za zdravotnický odpad a nemohou tak být recyklovány spolu s konvenčními plastovými odpadky.
V naší prazvláštní době tak na ulicích poletující igelitové sáčky doplňují i tisícovky kusů použitých (nejen) jednorázových roušek – další z hrozeb pro již tak zatížené životní prostředí.
Zambotti tak požádal o spolupráci dobrovolníky, kteří bezpečným způsobem posbírali na ulicích pohozené roušky, jež byly následně důkladně vydezinfikovány ozonem. Přes deset tisíc kusů dekontaminovaných roušek (tedy pouhý zlomek ze 129 miliard dosud globálně vyhozených roušek, jež se budou rozkládat po stovky let), pak použil jako výplň pro průsvitný gauč.
Průhledná pohovka, výstižně pojmenovaná Couch-19, má připomínat tvar tajícího ledovce – symbolu globálního oteplování. Chladně namodralé zbarvení běžných jednorázových roušek k podobnému vyobrazení přímo nabádá.
Jan Králík