Co vlastně znamená karanténa, která se stala synonymem našich životů posledních dnů? Historie významu tohoto slova je mnohem depresivnější než dnešní realita. Nechybělo ale málo a dnes bychom možná spíše používali pojem „trentina“. Proč? 

Praktikování izolace jedinců nebo celých skupin od veřejnosti ze strachu z možné nákazy, nebo naopak ve snaze o jejich ochránění, existovalo už několik stovek let před naším letopočtem třeba ve starověké Indii, kde se po dobu deseti dnů od okolí izolovala matka a novorozenec (dodnes se v některých částech Indie kvůli přetrvávání paměti z této tradice dítě pojmenovává až po deseti dnech) nebo příbuzní a blízcí právě zemřelého člověka.

FOTO: Karanténa. Co vlastně ono slovo, ve kterém se teď mnozí žijeme, znamená?

Karanténa. Co vlastně ono slovo, ve kterém se teď mnozí žijeme, znamená? - ships-docked-at-the-riva-degli-schiavoni-ludwig-mecklenburgKaranténa. Co vlastně ono slovo, ve kterém se teď mnozí žijeme, znamená? - unnamedKaranténa. Co vlastně ono slovo, ve kterém se teď mnozí žijeme, znamená? - Paul_Fürst,_Der_Doctor_Schnabel_von_Rom_(coloured_version)Karanténa. Co vlastně ono slovo, ve kterém se teď mnozí žijeme, znamená? - ICS_Quebec.svgKaranténa. Co vlastně ono slovo, ve kterém se teď mnozí žijeme, znamená? - Yellow-Jack
Další fotky
Karanténa. Co vlastně ono slovo, ve kterém se teď mnozí žijeme, znamená? - LazzarettoVecchio

Název karanténa se však pro tento způsob izolace vžil až během 14. století – stačilo málo a možná bychom dnes spíš všichni používali pojem „trentina“. Význam snadno rozluští osoby se základní znalostí italštiny. Italsky, původně benátsky, „quarantena“ vyšla ze slova „quaranta“ tzn. z číslovky „čtyřicet“. Právě tolik dní ve středověku trvala obvyklá izolace, poté co se zvedla ze zavedených třiceti dní čili „trentině“.

Během let 1348 až 1359 epidemie moru, takzvaná černá smrt, vymýtila 30 % evropské populace. Hrozivé číslo, jehož se během této „naší“ pandemie, kterou drtivá většina z nás ve zdraví přežije, rozhodně bát nemusíme. Ve 14. století se proto Benátky uchýlily k povinné čtyřicetidenní izolaci všech lodí i s posádkami, kotvících v jejich přístavech. Takové karanténě se v posledních měsících (ne)dobrovolně podřídili i cestující a posádky mnohých výletních lodí.

Černá smrt totiž obvykle člověka zahubila do 37 dnů od prvních symptomů a 40denní karanténa tak byla prevencí rozšíření nemoci ve městě. Pokud byla loď v izolaci, na její palubě vlála žluto-černá vlajka, čistě černá, žlutá nebo zelená značily infekci. Krom toho Benátčané vyčlenili jeden celý ostrov s lazaretem jenom pro nemocné morem – „Lazzaretto Vecchio“.

Česko šije roušky. Podívejte se na TOP 15 kousků, které chrání před koronavirem

Zatímco s lidmi během epidemií moru hrála smrtka v kostky, my si v našem neštěstí můžeme poměrně oddychnout. Nový koronavirus podle nynějších statistik bez velkých komplikací zvládá na 95 % nakažených. Tak hlavu vzhůru a roušky na ústa!

Jan Králík

Komentáře