Bez vody není života ani pořádné léto. Patříme mezi 48 vnitrozemských států na světě a naše touha po moři se každoročně zhmotňuje v kolonách aut směřujících na jih. Dálnice vedoucí k slané vodě však budou letos prázdnější – Češi se vydají na cestu k pramenům vody ve své zemi. A to doslova.

Milovníci vody zaplaví břehy řek, obsadí srázy nad přehradami a vytvoří zácpy u Máchova jezera. Kdo ale nemá stádní myšlení, půjde chytře v protisměru, rovnou k pramenům. K pramenům vody, k pramenům zdraví, poznání a přírodní krásy, do západních Čech, do Slavkovského lesa, do Mariánských Lázní. V této lesnaté podhorské krajině na sebe voda bere nejvíce podob – a bez problému zde najdete ubytování v jakékoliv kategorii. Mariánské Lázně jsou městem stvořeným kvůli léčivé vodě. Kolem pramenů vyrostly desítky hotelů, které tuto sezónu čekají právě na domácí hosty. S vodou se zde setkáte nejen ve formě deště nebo léčivé minerálky. Podívejme se podrobně, v jakých dalších fascinujících podobách se hostu Mariánských Lázní voda představuje.

 

1) Minerálka, a zdarma

V městě i v jeho okolí vyvěrají desítky minerálních pramenů. Můžete se toulat od kolonády ke kolonádě a ochutnávat vodu z Lesního, Křížového, Rudolfova, Ferdinandova a mnoha dalších. Jsou zdarma a jsou léčivé. Toužíte-li po přírodě, je zde síť značených cest, které vás parky a lesy dovedou k dalším chutným pramenům v okolí.

Volně přístupný pramen Farské kyselky v hlubokém lese nedaleko rezervace „Smraďoch“ patří k nejchutnějším místním minerálkám.

Volně přístupný pramen Farské kyselky v hlubokém lese nedaleko rezervace „Smraďoch“ patří k nejchutnějším místním minerálkám.

 

2) Voda vnější a voda vnitřní

Zdejší léčivá voda se nejen pije, ale využívá ke koupelím a k relaxaci. Mnoho místních hotelů má vlastní balneo a welness oddělení, kde můžete vyzkoušet např. uhličitou koupel v pravé minerálce. Pokud se ubytujete v hotelu bez balneo provozu, lze si volně zakoupit procedury v některém lázeňském centru – např. v Nových nebo Centrálních lázních.

Hotel Nové Lázně (5*)

Hotel Nové Lázně (5*)

 

3) Voda pro děti

Voda má v Mariánských Lázních i hravou podobu – stačí se projít k Prelátovu prameni, kde najdete dětské hřiště s různými přírodními atrakcemi jako jsou mlýnky na potoce, malá jezírka a umělé potůčky. Voda zde nahrazuje písek na hraní.

Prelátův pramen

Prelátův pramen

 

4) Zpívající proudy

Velmi známou atrakci, která ale nikdy neomrzí, najdete hned vedle monumentální litinové kolonády.
Zpívající fontána se skládá z desítek trysek a chrličů a několikrát za den se voda, hudba a světlo proplétají v jedinečný celek, který musíte vidět a vyslechnout.

Zpívající fontána

Unikátní Zpívající fontána

 

5) Na pláži

Zasteskne-li se vám po odpočinku na písečné pláži u moře, vydejte se do okolí města, které nabízí dostatek příležitostí ke koupání. Blízké lesní koupaliště Lido, do 30 minut jízdy autem jste na pláži rybníka Betlém nedaleko kláštera Teplá nebo u rozlehlé přehradní nádrže Jesenice u Chebu s proslulou prohřátou vodou.

Koupaliště Lido uprostřed lesů, pouhých pár kilometrů od centra Mariánských Lázní.

Koupaliště Lido uprostřed lesů, pouhých pár kilometrů od centra Mariánských Lázní.

 

6) Osamělá voda

Krajina Slavkovského lesa patří k nejméně osídleným územím v republice. Z Mariánských Lázní vycházejí značené cesty vzhůru na náhorní planinu s půvabným dřevěným loveckým zámečkem Kladská, několika zvěřinovými restauracemi a především rozlehlým rybníkem vybudovaným v 16. století. Z něho vytéká umělý potok Dlouhá stoka, národní technická památka, přivádějící kdysi vodu do úpraven cínové rudy v Horním Slavkově a Krásně.

Dlouhá stoka u Kladské

Dlouhá stoka u Kladské

Podél potoka vede pěší stezka, na které pravděpodobně nepotkáte jediného člověka. Také kolem rybníka vede nádherná naučná stezka, s dřevěným chodníkem a mnoha zastaveními, kde se dozvíte vše o koloběhu vody v přírodě.

 

7) Ryby ve vodě

Ve zdejším vodnatém kraji se daří rybám. Jsou zde klasické revíry i ty pstruhové. Chytat lze na velkých přehradních nádržích Jesenice a Skalka u Chebu, na nedalekém Knížecím rybníku nebo na lesních rybnících Kladská a Kajetán, stejně jako na Kosím a Hamerském potoce.

Údolní nádrž Jesenice

Údolní nádrž Jesenice

 

8) Na počátku

Na počátku koloběhu vody je déšť, který napájí prameny a studánky. Asi nikde jinde u nás ale nemá voda tak dramatickou podobu jako zde v západních Čechách. Názvy přírodních rezervací mluví za vše: Smraďoch u Mariánských Lázní, Soos u Františkových Lázní nebo Milhostovské mofety. Voda se zde neodstává na povrch klidně a vychovaně, ale prudce, energicky, za doprovodu vzdechů, pachů nitra Země, bláznivě zbarvená a také slaná, hořká a v nedalekých Karlových Varech pak i horká. Na Mariánskolázeňsku najdete slavná horská rašeliniště jako je Tajga, nebo Paterák, v nichž voda převládá nad pevnou zemí.

Národní přírodní rezervace Soos

Národní přírodní rezervace Soos

 

9) Chutná voda

Voda se zde pije jak ve své čisté podobě, tak i přeměněná v lahodný český národní nápoj. V okolí najdete mnoho proslulých pivovarů: například minipivovar Kronl v Mariánských Lázních, sokolovský Permon, pivovar Zajíc v Kynšperku nad Ohří a šperk mezi pivovary – skvěle zachovaný velký pivovar Chodovar s obří restaurací Ve Skále a pivními lázněmi. Češi a Češky se na Mariánskolázeňsku nudit určitě nebudou.

Restaurace „Ve skále“ v rodinném pivovaru Chodovar v Chodové Plané

Restaurace „Ve skále“ v rodinném pivovaru Chodovar v Chodové Plané

 

10) Tajemná voda

Něco přece jenom zdejšímu kraji chybí – podzemní svět ticha a tmy, který vytvořila voda – krasové jeskyně. Fascinující náhradu jeskyním zde ale stvořil člověk. Středověký důl Jeroným, v němž se kdysi těžil cín, se nachází cca 20 km od Mariánských Lázní. S fundovanými průvodci se zanoříte do hlubin země a úzkými vlhkými chodbami zamíříte do skalních komor vytvořených člověkem, jejichž rozlehlost si v ničem nezadá s jeskynními dómy. A úplně dole spatříte skalní jezírka smaragdové barvy.

Důl Jeroným

Důl Jeroným

 

11) Voda a vítr

Stýská se vám po lodích poháněných větrem? Nezoufejte. Skvělé podmínky pro jachtaření a windsurfing nabízí šedesátihektarový rybník Regent u Chodové Plané a především přehradní nádrž Jesenice. Můžete také vyrazit na nedalekou řeku Ohři, která je splavná již od Chebu.

Rybník Regent u Chodové Plané (64 ha)

Rybník Regent u Chodové Plané (64 ha)

 

12) Voda a zpěv

Vodu ke svému životu nepotřebují jenom lidé, ryby a rostliny, ale také další vodní živočichové jako ptáci a bobři. Udělejte si jednodenní výlet za pozorováním obyvatel mokřadů, rybníků a potoků. Blízké Anenské rybníky kousek od města Planá u Mariánských Lázní jsou proslulé jako hnízdiště mnoha druhů vodního ptactva, je to skutečný ornitologický ráj. Přestože i ve zdejším kraji žije mnoho kolonií bobra, doporučujeme se vypravit do nedalekého Českého lesa, k vesnici Lesná, kde začíná skvěle udělaná naučná stezka Bobří svět. Zde názorně poznáte, jaký je bobr skvělý vodní inženýr. Okolní krajina vás navíc zaujme svou opuštěností a melancholickým půvabem.

Castor fiber – bobr evropský je nadšený a výkonný vodohospodář, který přirozeně pomáhá k dnes tak potřebnému zadržování vláhy v krajině

Castor fiber – bobr evropský je nadšený a výkonný vodohospodář, který přirozeně pomáhá k dnes tak potřebnému zadržování vláhy v krajině.

 

Jak se do Mariánských Lázní dostat:
Cesta z Prahy vlakem (Pendolino) za necelé tři hodiny nebo po plzeňské dálnici za dvě hodiny.
Více info o ubytování, sportování a zábavě najdete zde:
www.marianskelazne.cz
www.marianske-lazne.info
www.coolonada.cz
www.golfml.cz
www.golfkynzvart.cz

Pavel Vondráček

Komentáře