Úspěch je motivací snad pro každého muže. Co ale vlastně úspěch znamená? Význam může být pro každého jiný, ale pár věcí bude společných – finanční nezávislost a možnost dopřát si, po čem člověk zrovna touží. Jak toho ale dosáhnout? Podle finančního experta Davida Herciga, který stojí v čele investičního fondu Indexit, je to právě investování, díky němuž se každý může přiblížit svým snům. „Obecně platí, že není čas ztrácet čas. Je to totiž právě čas, který umí být nejlepším přítelem investora,“ říká Hercig.

Říká se, že štěstí si za peníze nekoupíte. Nicméně asi všichni se shodnou, že jejich nedostatek rovněž mnoho šťastných chvil nepřináší. Kdo by nesnil o tom, že si bude moct dopřát vysněné bydlení, auto nebo exotickou dovolenou? Nemluvě o tom, moci si říct, že i ve stáří se bude moct těšit finanční nezávislosti a nespoléhat se na státní důchodový systém, který je podle posledních zpráv dlouhodobě neudržitelný, přičemž tak potřebná reforma je v nedohlednu. „Cestou k úspěchu je investování. Největší chybou je nechat své peníze ležet ladem a vystavovat je tak jen riziku ztráty hodnoty. Nedávná vysoká inflace myslím každému dobře ukázala, co dovede s úsporami provést,“ říká David Hercig.

Výhodou investování je pak podle Herciga to, že nabízí širokou paletu možností, z nichž si lze vybrat. „Pro někoho to bude obchodování na burze, někdo raději vsadí na investici do nemovitostí, zajímavou příležitostí pro investory je i sběratelství. Ať už jde třeba o hodinky, známky, automobilové veterány nebo i investiční alkohol, to vše může mít hezký investiční potenciál. Problém ale je, že je potřeba nějaký vstupní kapitá, který často nebývá malý, a hlavně je potřeba danému odvětví dobře rozumět,“ vysvětluje Hercig.

Právě obavy z toho, že investování nebude člověk rozumět jsou pak podle Herciga jedním z největších mentálních bloků, které brání s tím vůbec investovat začít. „Vedle obav z toho, že se v investování nevyznám jsou to ještě obavy, že naletím. Ty jsou do jisté míry oprávněné, když se podíváme na zprávy o podvodných investičních schématech, které lidi připravily mnohdy i o celoživotní úspory. Stačí si ale dávat pozor na to, aby byl daný fond licencovaný ČNB a vyhnout se těm, které nabízí téměř až zázračně rychlé zbohatnutí. Vyplatí se také poradit se s odborníkem,“ radí Hercig.

„I pro ty, kteří jsou ve světě investic nováčky je na trhu dostatek produktů, které jim přiblíží jejich vlastní finanční nezávislost,“ pokračuje Hercig s tím, že ideální jsou například investice do akciových indexů. „Ty v sobě obsahují ty nejlepší akcie na trhu, jsou spravovány profesionály a umožňují investice už od stokorunových částek za nízké poplatky,“ dodává Hercig s tím, že zásadní pro úspěch je investování neodkládat, protože kdo dříve začne, ten na konci i více vydělá. „Ve prospěch investora zde hraje poměrně stabilní výkonnost světových trhů v rámci indexy dobře diverzifikovaného portfolia a hlavně pak složené úročení, díky kterému v delším investičním horizontu skutečně platí, že peníze vám vydělávají další peníze,“ popisuje fungování investování do akciových indexů Hercig.

Hercig poukazuje na to, že jedním z nejvýznamnějších konceptů v investování, který vysvětluje, proč by se s ním mělo začít co nejdříve, je princip složeného úročení. „Pro ilustraci, představte si, že chcete za třicet let mít majetek milion korun. Investujete-li měsíčně pouhých 450 korun, což je asi 15 korun denně, dosáhnete na konci tohoto období svého cíle s celkovou investicí 162 tisíc korun,“ vysvětluje Hercig s tím, že pokud se investice odloží o deset let, situace se dramaticky změní. „Aby jste dosáhli stejného cíle, tedy mít za tentokrát dvacet let majetek milion korun, tak už musíte investovat měsíčně 1.350 korun, což představuje 45 korun denně, a celková investice za těchto dvacet let pak činí 324.000 Kč. Tento příklad ukazuje, jak může čas dramaticky ovlivnit efektivitu vašich investic díky síle složeného úročení. Investice, u kterých dříve začnete, vám umožní dosáhnout vysokých výnosů s relativně nízkými investičními náklady, přičemž tento scénář počítá s průměrným ročním výnosem 10 %, což odpovídá historickému vývoji trhů,“ dodává Hercig.

Ideální je tak podle Herciga začít s investováním co nejdříve a následně dle svých možností upravovat výši pravidelné investice. „Stokoruny na začátku mohou být na konci desetitisíci. Dokonce se sluší říct, že pokud si dlouhodobě spoříte na důchod už od začátku svého produktivního věku, nemusíte se stresovat debatou o zvyšování věku odchodu do penze. Jde jen o věk, kdy máte nárok na státní důchodovou dávku. Pakliže ale máte dobře nainvestováno, „do důchodu“ můžete klidně odejít dříve a náležitě si ho užívat,“ uzavírá Hercig.

Foto: Shutterstock

Komentáře