Mytická postava českých, německých a polských pověstí známá jako Krakonoš, Rübezahl či Liczyrzepa se stala předobrazem jedné z postav knížek slavného britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Tvrdí to polský historik Lukasz Kozak.
Ochránce Krkonoš, zobrazovaný často jako stařec s dlouhým vousem a velkým kloboukem, se v Hobitovi či Pánovi prstenů proměnil v čaroděje Gandalfa, napsal v článku pro německý Goethův institut polský historik Lukasz Kozak.
Krakonoš je v českých pověstech především dobrým duchem hor, který chrání chudé před zvůlí panstva, v německém podání ale mnohem častěji i trestá nebo si jen tropí z lidí šprťouchlata, připomněl ve svém příspěvku polský historik. Podle něj se pravděpodobně mytická postava vyvinula z „divého muže“ známého ze středověkých legend.
První znázornění legendami opředené bytosti pochází z mapy Slezska, kterou v 16. století zhotovil Martin Helwig a „Rübenczala“ nezobrazuje jako vousatého obra s čepicí a dýmkou, ale jako stvoření se zvířecíma nohama s kopyty, ptačí hlavou a jeleními parohy.
A právě jeden pohled s vyobrazením dobrého ducha hor na česko-slezském pomezí inspiroval podle historika Lukasze Kozaka britského spisovatele J. R. R. Tolkiena k vytvoření postavy čaroděje Gandalfa, jedné z ústředních postav jeho příběhů ze Středozemě. Na pohled s ilustrací německého malíře Josefa Madlenera si britský lingvista a spisovatel poznamenal: The origin of Gandalf, tedy Gandalfův původ.
Petr Starý