Život polské lyžařské přebornice, modelky a tatranské průvodkyně skončil tragicky – třiadvacetiletá Helena Marusarzówna byla za druhé světové války po nekonečném období mučení v temné cele chladnokrevně popravena nacisty.
Na úpatí Tater, v polském Zakopaném, se mrazivého ledna roku 1918 narodila Helena Marusarzówna. Dítě hor už od malička projevovalo značný lyžařský talent, stejně jako Helenini dva bratři Stanisław a Jan.
Sourozenci se v 30. letech stali lyžařskými špičkami, Jan se Stanisławem vynikali v klasickém lyžování, Helena pak navíc i ve slalomu a v kombinaci – roku 1937 se již stala prvním polským slalomovým šampiónem. O rok později dominovala mezinárodním soutěžím, kde mimo jiné porazila i německého vítěze olympiády Christla Cranze.
V září roku 1939 se však pro Helenu a staršího bratra Stanisława s okupací Polska stala prioritou číslo jedna aktivita v protinacistickém odboji. Tehdy jedenadvacetiletá Helena doručovala přes Tatry, které znala jako vlastní boty, nejen tajnou poštu, ale i pronásledované osoby, jejichž cílem bylo dostat se přes Slovensko do Maďarska.
Statečná a odhodlaná. Půvabná špionka Violette vysílená po roce v koncentráku dostala kulku do hlavy
Březen roku 1940 se stal pro Helenu osudným – zajala ji slovenská vojenská policie, která ji bez váhání předala gestapu. Mladá odbojářka pak strávila rok v cele smrti, kde byla po celou dobu vystavována krutému mučení. Své kolegy však nikdy neprozradila.
Vysvobození z neutichajícího trýznění nakonec přišlo 12. září roku 1941. Helenu Marusarzównu zastřelili ve věznici Pogórska Wola.
Jan Králík