Překrásné místo uprostřed divoké přírody se stalo místem posledního odpočinku mnohým zesnulým. Místo náhrobků jim za pamětní desky slouží živoucí kmeny zelených lesních stromů.

Krajinářské architektonické studio Fletcher Studio se ve spolupráci s OpenScope Studio podílelo na projektu „Better Place Forests“, který má za cíl přeměnit některá z nejkrásnějších krajinných míst Ameriky v chráněné rozptylové lesy. Místo depresivních rozptylových louček, obvykle ohraničených vysokým plotem, tak blízcí zesnulých mohou jejich zpopelněné ostatky rozprášit do překrásné náruče matky přírody.

FOTO: Na věčný odpočinek do sekvojového lesa

Na věčný odpočinek do sekvojového lesa - better-place-forests-burial-grounds-claifornia-openscope-studio-fletcher-studio-_dezeen_2364_col_5-1536×1024Na věčný odpočinek do sekvojového lesa - better-place-forests-burial-grounds-claifornia-openscope-studio-fletcher-studio-_dezeen_2364_col_11-1536×1024Na věčný odpočinek do sekvojového lesa - BPF+Pt+A+-+MarkerNa věčný odpočinek do sekvojového lesa - better-place-forests-burial-grounds-claifornia-openscope-studio-fletcher-studio-_dezeen_2364_col_13-1536×1024Na věčný odpočinek do sekvojového lesa - better-place-forests-burial-grounds-claifornia-openscope-studio-fletcher-studio-_dezeen_2364_col_12-1704×2556
Další fotky
Na věčný odpočinek do sekvojového lesa - better-place-forests-burial-grounds-claifornia-openscope-studio-fletcher-studio-_dezeen_2364_col_15-1536×1024Na věčný odpočinek do sekvojového lesa - better-place-forests-burial-grounds-claifornia-openscope-studio-fletcher-studio-_dezeen_2364_col_14-1536×1024Na věčný odpočinek do sekvojového lesa - better-place-forests-burial-grounds-claifornia-openscope-studio-fletcher-studio-_dezeen_2364_hero_6-1536×864Na věčný odpočinek do sekvojového lesa - BPF-Pt-A—Building-people-4

Komplex leží na sever od San Francisca, daleko od civilizace. Protíná jej síť lesních cest vhodných i pro hendikepované osoby například upoutané na kolečkové křeslo. „Pamětní les“, který propojuje vlastnosti rituálu, památníku a ochrany lesů, vznikl na pozemku o rozloze šestnácti hektarů.

Chladné náhrobní kameny nahradí dýchající kmeny vzrostlých stromů mohutných sekvojí vždyzelených – popel zesnulého má být rozptýlen právě okolo nich a navrátit se tak do koloběhu života. Na nebožtíky pak upomínají malé bronzové destičky nesoucí jejich jména.

Území zdobí pouze dva očividné, avšak stále decentní zásahy lidské ruky – návštěvnické centrum v podobě dřevěné stavby s konferenční a kancelářskou místností, toaletou, skladem a s úchvatnou vyhlídkou plošinou otevírající se do širého lesa.

Bývalý narkoman 20 let pracoval na domě na stromě o 80 místnostech! Stal se největším na světě

Dalším je „Památník zakladatelů“ – betonová struktura vytvářející pomyslné kruhy, které připomínají vzor letokruhů starých stromů. „Labyrint“ nese jména dárců, jež se finančně podíleli na celém projektu. Slouží zároveň jako místo odpočinku a reflexe, k níž vybízí několik přítomných laviček.

Jan Králík

Komentáře