Že jsou někteří velcí boháči hodně milí lidé a na nic si nehrají, dokázal miliardář Howard Leight. Když Santa Monicu v Kalifornii, kde vlastní vinici, zasáhl ničivý požár a příjezdové cesty byly odříznuté, zorganizoval pomocí sociálních sítí bleskovou akci. Se skupinou dobrovolníků naplnil jeho 43 metrů dlouhou jachtu Leight Star v hodnotě 25 milionů dolarů zásobami a pitnou vodou a vyrazil na pomoc.
Ve slunné Kalifornii, kde se daří nejen hroznům a surfařům, ale bohužel i ničivým požárům, které za sebou nechávají spoušť, koupil miliardář Howard Leight v roce 2003 vinici. V tu dobu prodal svou společnost obchodující s ochrannými pomůckami Howard Leight Industries za neuvěřitelných 120 milionů dolarů. Byl zabezpečný do konce života, ale vinařského byznysu se zcela logicky nevzdal. Letos jeho vinařství Malibu Rocky Oaks během listopadového ničivého požáru v Santa Monica Mountains téměř shořelo v plamenech. Leight ale nezůstal sedět v koutě a naříkat nad zničenou úrodou. Když nebezpečí pominulo a na jeho vinici a přilehlých dvou nemovitostech nebylo co zachraňovat, vydal se nezištně pomoci druhým.
Ihned se sešel s přítelem Billem Kerboxem v naději, že by oba mohli dotáhnout svůj plán na využití Howardovy 43 metrů dlouhé jachty, aby do oblasti zdevastované ohněm dopravili životně důležité zásoby. Na sociální média umístili výzvu s hashtagem #malibuhope a požádali lidi z okolí, aby se připojili k jejich „záchranné misi“. Hned druhý den ráno skupinka dobrovolníků naložila Howardovu loď Leight Star asi 3000 kusy balených vod, hektolitry benzinu, občerstvením, krmivem pro psy, spoustou piva a dalšími potřebami a vydala se pomoci do Rajské zátoky (Paradise Cove). Když tam dorazili, policie je zastavila a nedovolila jim doručit komodity osobně. Naštěstí však celá řada surfařů a lidí na paddleboardech byla ochotná skočit do vody a přepravit zboží až do cíle. Že se tohle může stát jen v Americe? Kdepak, takových frajerů je víc.
Petra Vomelová