Jednou z dominant hamburské čtvrti St. Pauli, která je vyhlášená hlavně díky vysoké koncentraci nočních klubů, erotických podniků a populárnímu fotbalovému klubu FC St. Pauli, je 40 metrů vysoká protiletecká věž z masivního betonu. Tato obří stavba z druhé světové války by se měla brzy proměnit v zelenou oázu se stromy, trávníky a sportovní halou.
Flaktürme, neboli flak towers, je osm betonových protileteckých věží, které nechal postavit Adolf Hitler po roce 1940 po náletu RAF na Berlín. Dodnes je můžete vidět v Hamburku, Berlíně a ve Vídni. Kromě jejich masivní konstrukce se 3,5 m silnými železobetonovými zdmi, které byly schopny odolat jakýmkoli standardním pumám a dosahu zbraní až 14 km, byla zajímavá hlavně rychlost, se kterou byly věže vybudovány.
Zmíněnou Flakturm IV v St. Pauli postavili nuceně nasazení dělníci v roce 1942 za pouhých 300 dní a ve své době dokázala ukrýt při náletech až 20 000 obyvatel. Šedivá stavba prošla rekonstrukcí již v roce 1996, kdy zde byla vybudována například hudební škola, rádio či populární noční klub Übel & Gefährlich (Odporný a nebezpečný), ale vzhled se doposud nijak nezměnil.
Nyní čeká bunkr radikální proměna, která počítá s 20metrovou nástavbou, vycházkovou rampou, sportovní halou a dokonce hotelovými pokoji a restauracemi, to vše bude obklopeno zelenou oázou s trávníkem a stromy.
„Jednáme s několika hotelovými společnostmi, zájem je,“ řekl Henry Otterbein, zastupující nájemce a investora Thomase Matzena. Ten s městem, které je vlastníkem bunkru, uzavřel smlouvu o pronájmu na 99 let.
Tobias Boeing ze sdružení Hilldegarden, které se věnuje parkovému a kulturnímu využití věže, přirovnává plány na zelený bunkr k newyorskému parku High Line. Ten vznikl přestavbou nevyužívaného kolejiště nadzemní dráhy na Manhattanu.
„Povolení stavět již máme,“ řekl Otterbein. Současné odhady předpokládají, že přestavba bude stát asi 26 milionů eur (zhruba 660 milionů korun). Všechny náklady, a to včetně pozdější údržby po dobu nájmu nemovitosti, ponese investor. Zda stavba začne ještě letos, ale jasné není.
Na přípravě se podílí několik architektů a projekčních kanceláří, ale také odborníků na dřeviny a parkové úpravy. Při osázení střechy a rampy bude podle Boeinga nutné respektovat hamburské klimatické podmínky, především sílu větru. Kvůli jeho poryvům museli experti vybrat nejen vhodné dřeviny, ale také vyřešit jejich kořenové ukotvení pomocí speciálních trnů. Plány počítají s 228 nově vysazenými stromy a keři.
Druhá ze dvou hamburských protileteckých věží, která se nachází ve čtvrti Wilhelmsburg, prošla přestavbou v roce 2013. V jejím případě se město rozhodlo vybudovat energetický bunkr, který je osazen solárními panely a tepelným výměníkem. Na střeše je navíc kavárna, ze které je výhled přes labský přístav na centrum města. V dohledu je odsud i bunkr v Sankt Pauli.
Adrian Amiridis