Právník, milionář a šprýmař Charles Millar svůj „životní“ vtípek rozpohyboval až po vlastní smrti. Obrovské jmění odkázal ženě, která během následujících deseti let porodí nejvíc dětí.
Když Kanaďan Charles Vance Millar zemřel roku 1926 bezdětný a s žádnými blízkými rodinnými příslušníky, čekalo jeho notáře a přátele velké překvapení. Millar, který si celý život liboval ve vtípcích dotýkajících se lidské touze po penězích, udělal z celé své závěti jeden velký šprým.
Závěť obsahovala několik neobvyklých bodů. Tak například odkazovala třem mužům z Millarova blízkého okolí, kteří se na smrt nenáviděli, společné vlastnictví Millarova prázdninového domu na Jamajce (pod podmínkou, že v něm budou společně žít) a dvěma známým odpůrcům koňských závodů nabídl akcie z ontarijského žokejového klubu.
Nejzvláštnější přání čekalo na konci. Millarova bilance majetku měla být deset let po jeho smrti převedena na finance a darována torontské ženě, která během oné doby porodí nejvíc legitimních potomků. Rozpoutalo se tak porodní šílenství s jedenácti přihlášenými účastnicemi dnes známé jako „Great Stork Derby“ („velké čapí derby“).
I přes snahu Millarových vzdálených příbuzných celou závěť a díky ní probíhající „závod“ zneplatnit, si ji šikovný právník před smrtí pečlivě pojistil. Během deseti let Millarův majetek vzrostl na hodnotě a finální částka se nakonec rozdělila mezi čtyři výherkyně, které všechny porodily devět dětí.
Annie Katherine Smithová, Kathleen Ellen Nagleová, Lucy Alice Timlecková a Isabel Mary Macleanová – každá z vítězných matek dostala roku 1936 částku 110 tisíc dolarů (1,9 milionu amerických dolarů v přepočtu na rok 2018). Bezdětný Miller se tak stal „otcem“ celkem 36 dětí, které se zrodily díky jeho závěti.
Jan Králík