Sami sobě dokážeme být těmi nejlepšími lékaři i nejkrutějšími katy. Stejným způsobem, jakým své tělo dokážeme uzdravovat, mu umíme i škodit a působit bolest. O nutnosti pohybu a zdravé stravě jste toho přečetli už stohy. Víte ale, co se ukrývá pod magickou trojicí písmen NIA?

Ačkoliv se práci s lidským tělem věnuje už mnoho let, univerzální cestu ke správnému pohybu se jí podařilo najít teprve nedávno. Fyzioterapeutka Zuzana Širůčková představuje cestu s názvem NIA.

„S NIA jsem se poprvé seznámila asi před čtyřmi lety na jedné přednášce v Americe. Jde o jedinečný cvičební program s vyváženou kombinací tai-chi, tanečních a léčebných umění, jako je jazz, moderní tanec, jóga, prvky Feldenkreisovy a Alexandrovy metody,“ popisuje jednatřicetiletá Zuzana.

Soubor cvičení, který je v Česku zatím poměrně neznámý, jí učaroval ve chvíli, kdy střídala nejrůznější druhy sportu, jen aby našla ten správný. „Vždycky jsem hledala způsob, jak se udržovat fit a ve formě, a také něco, co mohu s čistým svědomím doporučit i svým klientům,“ říká mladá žena, nyní maminka na mateřské, která se závodně věnovala sportovnímu aerobiku, volejbalu i atletice.

„Ať už člověk dělá cokoliv, vždycky nakonec přijde na to, že klíč ke zdraví se ukrývá v naprosto přirozeném pohybu,“ vysvětluje, proč se zamilovala právě do souboru 52 cviků a poloh, jež v Americe k rehabilitacím často využívají i vozíčkáři a jinak hendikepovaní lidé.

Stejný čas, který prosedíme shrbeni u počítače nebo strávíme v nějaké nepřirozené poloze, bychom měli investovat do přirozeného pohybu, kterým je například vzpřímená chůze nebo soubor komplexních cviků, jaké nabízí třeba jóga nebo právě jmenovaná NIA.

Pohyb je intuice

Cvičení NIA vymysleli v 80. letech manželé Rosasovi, profesionální instruktoři aerobiku ze San Francisca. Chtěli se zdokonalovat ve své profesi, ale když se setkali s jiným trenérem, který je chtěl vidět v přirozeném pohybu, otevřely se jim oči. „Namísto toho, aby nechali promluvit své tělo, vsadili na robotické prvky, které měli naučené z aerobiku,“ popisuje Zuzana, jak NIA vznikla. „Nedokázali se pohnout jinak než podle zajetých pravidel aerobikových prvků, a tak si nakonec vysvlékli tenisky a začali se na hudbu hýbat intuitivně podle aktuální nálady a rozpoložení,“ dodává.

A právě taková je NIA. Jednoduchá, intuitivní, hravá, veselá a zdravá. „Už po prvních hodinách jsem cítila změnu. Přestala jsem se hrbit, cítila jsem příliv energie a cítila jsem se dobře ve svém těle,“ popisuje Zuzana důvod, proč se po absolvování kurzu rozhodla sama stát instruktorkou.

Relaxace ukrytá ve sportu

Zuzana, která během svého studia fyzioterapie na FTVS v Praze strávila kromě mnoha dalších kurzů 3 měsíce ve Virginii a 12 měsíců v belgickém Leuvenu, je jedinou Češkou, která má z NIA  bílý a zelený pás.

Podle Zuzany dělá většina z nás velkou chybu v tom, že se po celodenním fyzickém nicnedělání snažíme své tělo strhat v posilovně nebo pohybem, který nám příliš neprospívá. „Mám velké množství klientů, kteří si myslí, že aktivní život znamená sedět 8 hodin na židli a pak jít dřít na stroje. Jenže sport by neměl být pro tělo dalším stresem, ale naopak relaxací,“ vysvětluje, jak si velká část z nás zbytečně ubližuje. „Chápu, že se každý z nás snažíme najít optimální řešení pro skloubení práce i volného času, a proto chceme od našeho těla hodně muziky za málo peněz, nebo spíš času, ale naše tělo není hloupé. Je to dokonalý stroj, který neošidíme. A když, pak šidíme jen sami sebe,“ dodává.

NIA jako návod na lepší život

NIA nemusí být pevně daným mustrem, ale může být jen  návodným způsobem cvičení, která lze praktikovat i jiným způsobem. Protáhnout se totiž podle Zuzany můžeme klidně během procházky se psem nebo u domácích prací. Základem je, aby byl náš pohyb komplexní a přirozený. Zaměřit bychom se proto měli hlavně na správné držení těla, rovné sezení a tak dále. „Aniž by to mnozí z nás tušili, obyčejná chůze se vztyčenou hlavou je pro většinu lidí velice obtížná. Když jdeme, neumíme správně hýbat rukama, neumíme ramena vyvěsit tak, aby si klouby odpočinuly a už vůbec nevíme, jak rozložit váhu do obou nohou,“ vysvětluje fyzioterapeutka, která svým klientům s oblibou říká, že začínat by se mělo od píky.

„Nejlepšími učiteli pro náš přirozený pohyb jsou malinké děti. Vědí, jak své tělo používat, co mu dělá dobře a v jaké poloze jej nejlépe zrelaxují. Ale to je už kapitola sama pro sebe,“ dodává Zuzana, pro kterou se cvičení NIA stalo nejen způsobem, jak sama sebe udržovat v kondici, ale i názorná ukázka, jak jedinečná kombinace různých pohybů i relaxačních poloh je tou pravou cestou pro lidské zdraví.

Veronika Kratochvílová

A 4 důvody, proč byste měli spát nazí, najdete zde.

Komentáře