Egyptský kněz Nesyamun zemřel s přáním, aby jeho hlas byl v posmrtném životě stále slyšen. Díky vědcům z několika prestižních britských univerzit se Nesyamunovi po 3000 letech navrátil hlas.
Nesyamun v průběhu svého života, trvajícího asi padesát let, sloužil za zdmi Amonova chrámu ve starověkých Thébách během vlády faraona Ramsese XI. Pro kněze jeho postavení byl při bohoslužbách plných zpěvu a kázání hlas elementárním nástrojem. Právě ten mu byl po několika tisíci letech mrtvolného mlčení znovu darován.
Díky preciznímu měření dimenzí dobře zachovalého hlasového ústrojí mumie pomocí CT dokázali vědci zhotovit kopii ústrojí v 3-D tiskárně. Imitaci Nesyamunových úst a krku pak propojili s elektronickým hrtanem a reproduktorem, aby zrekonstruovali zvuk, který by vydal, jakmile by obživl právě v té samé poloze, ve které byl uložen k věčnému spánku.
Po třech tisících letech tak Nesyamun konečně promluvil a zvolal cosi připomínající citoslovce „ééh“. S Neyamunovým hlasovým ústrojím badatelé plánují nadále pracovat, a tak je možné, že za pár desítek let k nám pomocí počítačové modelace promluví rovnou celými větami.
Nesyamunovi však k dokonale živému a věrohodnému hlasu chybí jazyk, který hraje v lidské řeči klíčovou roli. Ale i přesto můžeme slyšet, jak asi reálně zněl hlas starověkého kněžího – David Howard, jeden z akademiků pracující na projektu, již několikrát vytvořil repliky hlasového ústrojí živých lidí, včetně sebe samého a výsledky byly velmi realistické.
Nesyamun je prvním z říše mrtvých, kterému byl hlas znovu navrácen, ale v budoucnu, až se práce s reprodukcí hlasu zdokonalí, tak možná nebude nouze o další hlasy osobností ze záhrobí.
Jan Králík