Česko sice v těchto chvílích prožívá druhou vlnu karantény v souvislosti s covidem 19, ale někteří lidé jsou na ni připraveni už od března. Někteří totiž očekávali nedostatek potravin a zkázu společnosti, a proto vykupovali obchody s trvanlivými potravinami. Jídla bylo nakonec dost, ale nakoupené zásoby někdo musel sníst. Nám se podařilo zastihnout pana Radka, který patřil k této skupině lidí.
Někteří lidé mají zásoby z března dodnes
Březnová panika způsobila vykoupení konzerv, rýže, těstovin a dalších trvanlivých potravin. Šílenství lidí nakonec pominulo, když ukázalo, že je jídla dostatek. Někteří jednodušší jedinci pravděpodobně očekávali občanskou válku, zombie apokalypsu nebo kolaps společnosti, což se naštěstí nestalo. Své by o tom mohl povědět i pan Radek z Chebu, který se rozhodl, že z dětského pokoje svojí patnáctileté dcery vytvoří centrální sklad pro případnou krizi.
„Nebyl čas na zbytečný otázky. Když jsem tehdy v televizi zahlídnul, že bude karanténa kvůli tomu virusu, tak sem neváhal ani minutu. Půjčil jsem si firemní dodávku a nakoupil 50 kilo kolínek, 200 konzerv fazolí, 60 kilo rejže, 100 bas piv, 30 kilo mouky a 20 litrů oleje, jenže to nestačilo. Takže jsem na Bazoši koupil dva mrazáky a naplnil je až po okraj jídlem na horší časy,“ svěřil se exkluzivně naší redakci pan Radek a následně dodal, že centrální sklad pro celou rodinu vytvořil z pokoje svojí dcery. „Ta se musela na pár měsíců uskromnit, a tak spala na gauči do doby než se část jídla nesnědla. Pak si mohla ustlat na těstovinách,“ pokračuje ve vyprávění.
Když se po pár týdnech ukázalo, že vlastně žádná krize nepřijde, jídlo se muselo stejně sníst. „Na ty zásoby jsem si vzal samozřejmě úvěr v Providentu, protože jsem čekal, že to po mě nikdo chtít nebude, když se hroutila společnost,“ popisuje situaci Radek. Ale to se naštěstí nestalo.
„Největší dřinu jsem měl s vypitím všech těch lahváčů. Moje běžná spotřeba se zvedla trojnásobně, ale bylo to krásný léto. Když jsem navíc vrátil obaly, tak mi to hodilo asi 16 tisíc, za který jsem koupil další pivo, takže za mě super,“ vypráví radostně Radek, kterému v současnosti zbývá ještě zhruba polovina zásob. Jeho žena se prý naučila vařit těstoviny na 30 různých způsobů, ale sníst se to prostě musí.
Radkova rodina má vystaráno i na druhou vlnu karantény a do obchodu se prý chystají až před Vánocemi. Tyto zlé časy mají i dobré příběhy a Radkova rodina je toho velkým příkladem.
Veškerá fakta a události v tomto článku jsou vymyšlené. Proto to raději nečtěte a pusťte si třeba Ulici nebo Ortel.
Ferrari Lakatoš