Paprsky světla pronikly do tajemného místa roku 1835. Tehdy, během romantické éry, byla znovuobjevena kuriózní grota zdobená nespočtem překrásných lastur, naaranžovaných do všemožných obrazců.
James Newlove roku 1835 kopal okrasný rybníček pro vodní ptactvo nedaleko přímořského anglického města Margate, když narazil na jakýsi jeskynní otvor. Do vnitřku spustil svého malého syna, který jen stěží uvěřil vlastním očím.
Ocitl se v temném komplexu jeskynních místností a chodeb, které byly celé vyložené milióny kusy různých druhů mušlí. Na zdech pečlivě seřazené lastury formovaly jak abstraktní obrazce, tak stvoření připomínající zvířata.
Již o dva roky později byla grota o vetší komoře a tunelu s rozlohou 190 m2, zdobená lokálními mušlemi, otevřena veřejnosti. Celkový počet lastur je přes čtyři a pul milionů kusů.
Od roku 1835, kdy do temné jeskyně, po zřejmě velmi dlouhé době, opět vkročila noha člověka, nedošlo k absolutnímu závěru z jaké doby, kdo a proč neobvyklou zapomenutou strukturu stvořil. Moderní datovací metody se ukázaly být neplodné.
Šlo snad o prastaré posvátné či duchovní místo, o prostory určené pro tajné schůze nebo snad o čistě extravagantní výtvor bizarní architektury bez praktického účelu, jemuž se říká folly? Postavili jej Římané, Féničané, templáři, zednáři anebo kdosi v 18. nebo 19. století? Badatelé ani nadšenci se nedokážou shodnout. Nad kuriózním dílem se tak téměř po dvou stovkách let stále vznáší více otazníků než odpovědí.
Jan Králík