Rádi byste už zanořili lyže do alpského sněhu, ale otravuje vás představa dlouhých hodin za volantem? Při použití privátního letadla můžete za 70 minut brázdit sjezdovky nad Svatým Mořicem nebo odletět přímo do severské přírody.

Při vybírání vhodného stroje hraje kromě počtu sedadel i roli, zda si lyžařskou výbavu povezete sebou, nebo půjčíte na místě. „Počítat je také nutné s možným dalším nákladem v podobě odmrazení letadla. Na tuto eventualitu by měl solidní broker dopředu upozornit,“ říká Matyáš Dlouhý, Travel Consultant z cestovní kanceláře EliteVoyage, která se stará o dovolené nejmovitějším lidem v Česku a na Slovensku a zároveň působí jako nezávislý broker na trhu létání privátními letadly.

Úchvatné lyžařské zážitky ve švýcarských či rakouských Alpách mohou být časově dostupnější než cesta autem z Prahy do Špindlerova Mlýna. Stačí si pro cestu zvolit pronájem některého z privátních tryskáčů, které jsou pro lyžařskou dovolenou ideální – nabízející dobrou kombinaci doletu, ceny, prostoru v kabině a zavazadlového prostoru.

Pro rodinu bude nejvhodnější tryskáč Beechjet 400A, do jehož zavazadlového prostoru lze naskládat několik párů lyží a zpáteční let se dá orientačně pořídit za 13 000 eur. Letadlo, do kterého se pohodlně vejde sedm cestujících, nabízí pro většinu cest po Evropě dobrý poměr ceny a výkonu.

Komfortní volbou je stroj Citation XLS+, který nabízí místo pro osm cestujících a dobrou kapacitu pro zavazadla. Za něj na stejné trase zaplatíte kolem 14 000 eur, přesná cena pak záleží na termínu a počtu cestujících. Při hledání vhodného stroje je z hlediska nákladů užitečné zaměřit se na ty, které mají domovský letecký přístav v Česku.

Ti, kteří si chtějí dopřát luxus, jenž zažívají na palubách svých tryskáčů světoví miliardáři, by měli zvolit stroj Gulfstream G-280, který disponuje deseti místy a dostatkem prostoru pro zavazadla. Letadlo je ideální pro větší rodinu či skupinu šesti a více přátel. Za zpáteční let do Innsbrucku zaplatíte v průměru kolem 26 000 eur.

Pro alpskou dovolenou ve dvou může stačit cenově nejdostupnější stroj Cessna Citation Mustang, který pojme až čtyři cestující a zpáteční let do rakouského Innsbrucku v něm vyjde na zhruba 10 500 euro, tedy v přepočtu na 256 tisíc korun. Je však třeba vzít v potaz, že do zavazadlového prostoru Mustangu se vejdou maximálně dva páry lyží. Jestliže poletí čtyři cestující, často už je třeba propočítávat možný dolet podle celkové váhy všech pasažérů a jejich zavazadel.

„Jako nezávislý broker skenujeme trh privátních letadel pro každou poptávku individuálně, abychom mohli klientům předkládat pouze relevantní a smysluplné možnosti. Zároveň jsme velmi transparentní ohledně všech nákladů, jež pronájem tryskáče obnáší. V zimě jsou příkladem třeba platby za odmrazování letadla před letem, které bývá v mrazech nezbytné. Průměrné náklady na jedno odmrazení malého letadla se pohybují kolem tisíce eur. Odmrazení ale nelze zahrnout do ceny charteru, protože se předem neví, zda a v jakém rozsahu bude potřeba. Cena odmrazení se tak může vyšplhat až na 4 tisíce eur, v závislosti na velikosti letadla, množství a ceně spotřebované odmrazovací kapaliny. Poletíte-li uprostřed slunečného odpoledne, odmrazení možná nebude ani nutné. U brzkého ranního letu čekejte spotřebu kapaliny vysokou,“ upozorňuje Matyáš Dlouhý, Travel Consultant z cestovní kanceláře EliteVoyage, která pro klienty také zajišťuje pronájmy privátních letadel.

Letiště mezi horskými obry

Při plánování letu do Alp je třeba kromě geografické blízkosti letiště od dovolenkových míst brát v potaz také jejich nadmořskou výšku a klimatické podmínky. Nejrychlejší cestou na sjezdovky je určitě let na švýcarské letiště v obci Samedan, která leží pouhých sedm kilometrů od Svatého Mořice. Samedanské letiště je však poměrně choulostivé na počasí, které se zde dokáže změnit prakticky z hodiny na hodinu a pak je třeba přistát na jiném letišti v okolí. V případě, že se chystáte lyžovat v oblasti švýcarské Crans-Montany, Verbieru či Zermattu, ideálním místem pro přistání je letiště ve městě Sion, které leží v podstatě v srdci Švýcarských Alp. Let z Prahy trvá 70 minut a do výše zmíněných oblastí dojedete vozem do 60 minut.

Příznivci francouzské lyžařské elegance, kteří míří do středisek Courchevel, Chamonix, Megève či Meribel, by měli volit přistání na letišti ve městě Chambéry. Jeho výhodou je poloha v nízké nadmořské výšce 234 metrů nad mořem, díky čemuž je bezpečnější a také méně závislé na momentálním počasí nahoře v Alpách. Z Prahy doletíte do Chambéry za 80 minut, vozem jste pak za dalších 75 minut v Courchevelu či za 90 minut v Megève.

Od šálku horkého italského Bombardina vás pro změnu dělí jen 55 minut letu z Prahy, tedy v případě, že budete přistávat na letišti v Bolzanu. Do většiny tamních lyžařských rezortů v oblasti Dolomiti Superski se pak dostanete do 90 minut autem. Protože je ale bolzanská ranvej relativně krátká, je pro přistání potřeba velice dobrá viditelnost a sucho. Jinak se letí do Verony nebo Innsbrucku.

Rakouské sjezdovky jsou nedostupnější právě z innsbruckého letiště, kam se z Prahy dostanete zhruba za 45 minut. Z něj jste pak do 60 minut u lanovek v Söldenu či Kitzbühelu. Díky dlouhé ranveji a relativně malé nadmořské výšce bývá Innsbruck bezpečnou volbou pro lety v zimě.

Do Laponska bez přestupu

Privátní letadlo se ale hodí i ve chvíli, kdy se chystáte lyžovat na severu Evropy, kam je jinak nutné cestovat s přestupy. Sever nabízí jistotu sněhové pokrývky a možnost netradičních zážitků u polárního kruhu. „Lyžování lze kombinovat třeba s výpravou na sněžných skútrech, pozorováním polární záře či  chytáním ryb na jezeře pokrytém ledem,“ popisuje Štěpán Borovec, projektový ředitel EliteVoyage možné aktivity v Laponsku. Právě do laponského regionu je ideální se přepravit privátním strojem, který může letět přímo na místo. Cesta z Prahy trvá kolem tří hodin.

Komentáře