Proslulý válečný snímek Pianista režiséra Romana Polanského byl natočen podle skutečné události. Příběh pianisty Wladyslawa Szpilmana sice zná celý svět, ale jen málo lidí ví, kdo byl jeho skutečným zachráncem. Byl to německý důstojník Wilhelm Hosenfeld.

Pocházel z vesnice poblíž města Fuldy, kde se narodil jako syn sbormistra místního sboru. Wilm, jak se mu zkráceně říkalo, sloužil už v první světové válce, ve které byl několikrát raněn. Odnesl si z ní také Železný kříž. Po válce se stal učitelem a vzal si přesvědčenou pacifistku Annemarie. Ovšem Hosenfeld v roce 1935 vstoupil do nacistické strany a byl naverbován do wehrmachtu. Celou svou vojenskou službu sloužil v Polsku, většinu z toho ve Varšavě u strážního batalionu. Měl na starosti sport a trénink vojáků.

FOTO: Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem

Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - asfafasPříběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - 12339Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - afasfPříběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - sfasafPříběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - asfasf
Další fotky
Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - ipl38c5d6_srael_palestinians_holocaust_jrl108Příběh slavného pianisty Szpilmana, který byl zachráně německým důstojníkem - wiera-gran_podolgovata-660×330
Přestože se neúčastnil žádných velkých bojů, rychle pochopil, že politika i vojenská strategie nacistů vede zemi ke katastrofě. Byl znechucen chováním Němců k Polákům a zejména k Židům natolik, že se jim rozhodl pomáhat, kdykoliv jen mohl. Už v roce 1939 po obsazení Polska docílil brzkého propuštění jednoho válečného zajatce zpět ke své rodině. Naučil se polsky, na Vánoce navštívil polskou mši v kostele, což měli Němci, a vojáci zvláště, přísně zakázáno.
V roce 1942 zachránil život jistému Leonu Warmovi, Židovi z varšavského ghetta, který uprchl z transportu do koncentračního tábora Treblinka. Sehnal mu falešné dokumenty a našel práci. Podobně se zachoval v několika dalších případech. Začal poskytovat útočiště a doklady lidem, kteří byli na útěku a pronásledovaní nacisty.
K osudovému setkání došlo v listopadu 1944. V jednom opuštěném domě ve Varšavě se ukrýval vyhublý a hladový Wladyslaw Szpilman. Hosenfled ho tam objevil, a když zjistil, že je pianista, požádal ho, aby mu zahrál na piano, které bylo v přízemí. Vše pak probíhalo tak, jak je to vylíčeno v Polanského filmu. Hosenfeld Szpilmana přemístil do lepšího úkrytu a dal mu potraviny a svůj kabát. Szpilman nezjistil jméno důstojníka až do roku 1951. Na konci války Hosenfelda zajali Rusové. Byl obviněn, že vyslýchal zajatce z Varšavského povstání a dostal 25 let žaláře. Nepomohly přímluvy mnoha lidí, kteří dosvědčili, že Hosenfeld pomáhal Polákům i Židům a že v rámci armády měl na starosti jen sportovní aktivity vojáků. Szpilman a Warm osobně napsali dopis, kde žádali Hosenfeldovo propuštění. Marně. Sověti trvali na tom, že Hosenfeld se dopustil válečných zločinů. V roce 1952 Hosenfelda ubili k smrti dozorci v sovětském lágru. V roce 2008 byl Hosenfeld posmrtně v Izraeli oceněn titulem Spravedlivý mezi národy.
Tomáš Chalupa

Komentáře